Al Ittihad e în sferturile Ligii Campionilor Asiei după un meci nebun. Autogol al lui Benzema

Karim Benzema (R) de la Al Ittihad reușește o lovitură de cap cu  Navbahor
Karim Benzema (R) de la Al Ittihad reușește o lovitură de cap cu NavbahorAFP
Campioana din Arabia saudită a trecut cu emoții de Navbahor Namangan din Uzbekistan cu 2-1. A fost o partidă cu două autogoluri, iar cel de-al doilea, marcat pe final de Toma Tabatadze l-a salvat pe Karim Benzema de rușinea de a-și ”îngropa” echipa.

Karim Benzema a trimis cu capul în propria poartă la o lovitură liberă executată de Jamshid Iskanderov, în minutul 25, iar oaspeții s-au trezit cu un nesperat avantaj la Jeddah, după o remiză fără goluri în prima manșă, săptămâna trecută.

Dar Benzema s-a revanșat parțial în prelungirile primei reprize, ridicându-se peste apărători la cornerul executat de Ahmed Al Ghamdi de unde a recentrat pentru Abderrazaq Hamedallah, iar marocanul nu a ezitat și a egalat.

Meciul se îndrepta spre prelungiri atunci când Tabatadze a deviat în proprie poartă un corner executat de Saleh Al-Amri în minutul 87.

Al Ittihad şi Al Hilal se înfruntă în sferturile Ligii Campionilor

Și Al Hilal s-a calificat în sferturile de finală ale competiției.

Echipa lui Jorge Jesus s-a impus cu 3-1 în fața iranienilor de la Sepahan.

Ahmadzadeh a deschis scorul, iar iranienii mai aveau nevoie de un gol pentru a trimite partida în prelungiri.

În minutul 71 oaspeţii au rămas în 10 oameni după eliminarea lui Yazdani, iar asta a schimbat radical situația din teren.

Cinci minute mai târziu Al Dawsari a restabilit egalitatea şi Al Hilal conducea cu 4-2 la general.

În minutul 82, Al Hilal a întors rezultatul graţie reuşitei fantastice a lui Ruben Neves, care a înscris cu un şut de la aproximativ 25 de metri.

Aleksandar Mitrovic şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, la ultima fază a meciului sub privirile lui Neymar aflat în tribune.

Al Ittihad și Al Hilal se vor întâlni acum luna viitoare în sferturi de finală.

Celor două li se alătură Al Nassr, echipa lui Cristiano Ronaldo urmând să întâlnească Al Ain din Emiratele Arabe Unite în runda următoare, după victoria obținută miercuri în fața clubului Al Feiha din Liga Pro saudită.

Campioana sud-coreeană Ulsan Hyundai îi va înfrunta pe compatrioții de la Jeonbuk Motors în jumătatea estică a tabloului, în timp ce Yokohama F. Marinos din Japonia va juca cu Shandong Taishan din Superliga chineză.

Primele manșe ale sferturilor de finală se vor disputa între 4 și 6 martie, iar returul va avea loc între 11 și 13 martie.