Neașteptat! Al Nassr, eliminată la penalty-uri din Liga Campionilor Asiei de echipa lui Crespo

Cristiano Ronaldo
Cristiano RonaldoProfimedia
În manșa decisivă din sferturile de finală ale Ligii Campionilor Asiei, Al Nassr (Arabia Saudită) a fost eliminată la lovituri de departajare de Al Ain (Emiratele Arabe Unite), formație condusă de fostul mare intenațional argentinian Hernan Crespo.

Al Nassr - Al Ain 3-2 (4-3 după prelungiri, 1-3 după lovituri de departajare)

În manșa tur din Emiratele Arabe Unite, Al Ain s-a impus cu 1-0, grație unui gol reușit de marocanul Rahimi.

Același Rahimi s-a dovedit a fi un real coșmar pentru Al Nassr, o echipă care a înregistrat înfrângeri pe linie după accidentarea prolificului atacant Anderson Talisca.

Prima repriză a fost decisă de Soufiane Rahimi, care a reușit o dublă în minutele 28 și 45.

Gazdele au dat primul semn important prin Ghareeb, care a redus din diferență în minutul 45+5 după un assist venit de la Mane.

Se poate spune că Al Nassr a arătat cel mai bun joc al său în repriza secundă. După autogolul lui Eisa din minutul 51, Alex Telles (min 72) a marcat golul care a trimis partida în prelungiri.

Un adevărat thriller avea să se deruleze însă și în extra time, în special după ce gazdele au rămas în 10 oameni în urma eliminării lui Yahya din minutul 98.

Cinci minute mai târziu, Sultan Al Shamsi a punctat pentru 3-3, scor la care Al Ain mergea mai departe în competiție.

Ronaldo s-a opus și a transformat din penalty pentru 4-3 în minutul 118, Al Nassr având astfel o nouă șansă de a se impune la loviturile de departajare.

La penalty-uri, echipa lui Ronaldo a început cum nu se poate mai prost: Brozovic și Alex Telles au ratat primele două lovituri pentru Al Nassr, în vreme ce adversarii le-au transformat cu succes.

Căpitanul Cristiano Ronaldo a transformat și el cu ceva emoții lovitura de pedeapsă cu numărul 3, de altfel singurul penalty transformat de Al Nassr, întrucât Otavio avea să trimită câteva minute mai târziu balonul cu mult pe deasupra porții și să le permită astfel adversarilor să meargă mai departe în semifinale.