Titlul se mai amână o etapă! Remiză spectaculoasă între FCSB și Rapid

FCSB și Rapid au terminat la egalitate
FCSB și Rapid au terminat la egalitateProfimedia
FCSB și Rapid București au terminat la egalitate, 2-2, meciul disputat pe Arena Națională în etapa a cincea a play-off-ului.

FCSB - Rapid 2-2

Arena Națională a explodat încă din primele minute, când Florinel Coman a reușit să trimită mingea în poarta lui Aioani, însă arbitrul de linie a ridicat fanionul pentru un offside la limită confirmat și de VAR.

Camera video nu a mai intervenit câteva zeci de secunde mai târziu, când Hassani a căzut în careul FCSB-ist și rapidștii au cerut in corpore penalty, dar jocul a continuat cu o lovitură de colț.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Deschiderea de scor a venit în minutul 10, când Tavi Popescu a pătruns pe aripa dreaptă, a driblat câțiva adversari și a pasat înapoi. Darius Olaru a preluat și a șutat în forță marcând primul său gol din play-off.

Doar două minute a durat bucuria gazdelor, care s-au văzut egalate după o greșeală colectivă. Adrian Șut a greșit o pasă în propria jumătate, Krasniqi a fost lansat în careul advers și l-a învins pe Târnovanu cu un șut la colțul scurt.

Portarul roș-albaștrilor a greșit și la golul al doilea al giuleștenilor, plasamentul său slab făcând inutil plonjonul la lovitura de cap a lui Rrahmani, care a dus Rapidul în avantaj.

FCSB a irosit o mare ocazie de a egala în minutul 39, când Miculescu a reluat greșit cu capul din fața porții o centrare venită din corner, pentru ca trei minute mai târziu, Târnovanu să-și mai spele din păcate cu o intervenție în fața lui Petrila, rămas singur în fața porții.

Repriza a doua a început cu FCSB în căutarea egalării, Băluță, intrat la pauză, ratând reluarea din fața porții, înainte ca arbitrul să întoarcă faza pentru un fault la construcție.

Micuțul atacant al roș-albaștrilor nu a mai greșit în minutul 57 când a reluat în plasă un șut-centrare al lui Risto Radunovic. Giuleștenii au reclamat că mingea ieșise în afara terenului la centrarea anterioară a lui Darius Olaru, dar cum în Liga 1 nu există tehnologia necesară, VAR-ul nu a putut interveni.

Ngezana putea face 3-2 cu un sfert de oră înainte de final, dar lovitura de cap a sud-africanului a fost reținută pe linia porții de Aioani.

S-a terminat 2-2, iar FCSB e nevoită să amâne cel puțin până etapa viitoare sărbătorirea titlului. Roș-albaștrii sunt lideri, cu 45 de puncte, cu 13 mai mult decât următoarea clasată, Farul Constanța.

Rapid obține primul punct din acest play-off și ocupă locul 5, cu 29 de puncte.