Lecție de fotbal predată de Dorinel Munteanu. Oțelul o bate pe FCSB pe Arena Națională

Dorinel Munteanu
Dorinel MunteanuProfimedia
Oțelul Galați a câștigat cu 2-0 în fața celor de la FCSB, într-o partidă disputată pe Arena Națională în etapa a 18-a din Liga 1.

FCSB - Oțelul Galați 0-2

”O să-l bat pe Gigi la el acasă”, a declarat Dorinel Munteanu înainte de partida cu FCSB, nemulțumit de criticile pe care patronul roș-albaștrilor, George Becali, i le-a adus după meciul cu Universitatea Craiova”. Iar tehnicianul Oțelului s-a ținut de cuvânt.

Primul gol a venit în minutul 7, după o fază controversată, când Ovidiu Popescu a căzut în propriul careu după un duel cu Teles. Mingea a rămas la mijlocașul portughez, care la executat cu sânge rece pe Târnovanu.

Miculescu a avut șansa egalării cu puțin înainte de pauză, însă lovitura sa de cap din apropiere a fost scoasă cu un reflex extraordinar de portarul gălățean Dur-Bozoanca.

Oțelul a fost echipa care a controlat repriza secundă și a reușit să își majoreze avantajul în minutul 64, când Cisotti a scuturat plasa cu un șut din interiorul careului.

FCSB suferă astfel a doua înfrângere pe teren propriu din acest sezon, după cea cu Rapid din etapa a 15-a (1-2). Roș-albaștrii rămân, însă, lideri în Liga 1, având cinci puncte avans față de următoarele clasate, CFR Cluj și Universitatea Craiova.

Mai mult, Florinel Coman (25 de ani) a fost eliminat pe finalul partidei, lăsând impresia că ar fi luat intenționat al doilea cartonaș galben, pentru a nu sta cu CFR Cluj în campionat, ci pentru a-și ispăși suspendarea în meciul de cupă de săptămâna viitoare.

De partea cealaltă, Oțelul rămâne neînvinsă în deplasare și face un pas important spre obiectivul stabilit de Dorinel Munteanu: play-off-ul. Gălățenii sunt momentan pe locul 9, cu 23 de puncte, la trei lungimi distanță de zona play-off.