Rundă slabă pentru favorite: Primele trei clasate dau un singur jucător în Echipa Etapei

Eduard Florescu (FC Botoșani) a primit cea mai mare notă din partea Flashscore în această săptămânăProfimedia
Flashscore vă prezintă Echipa Etapei din runda cu numărul 16 a Superligii României, în baza notelor acordate jucătorilor pentru performanțele individuale.

Portar: Laurențiu Popescu - Univ. Craiova - 7.8

Intervenții bune în duelul câștigat de olteni la limită în fața lui Dinamo, scor 1-0.

Fundaș: Nicușor Bancu - Univ. Craiova - 8.7

Un alt jucător decisiv pentru Universitatea în duelul cu Dinamo. A oferit pasa de gol la unica reușită semnată de Danciu în minutul 5.

Fundaș: Miguel Silva - Oțelul - 7.8

Prestație solidă pentru gălățeni în victoria 4-2 obținută în deplasarea cu UTA Arad. Silva a oferit o pasă de gol la reușita de 2-0 a lui Alexandru Pop din minutul 5.

Fundaș: Dorinel Oancea - U Cluj - 7.8

Performanță bună în tricoul șepcilor roșii în remiza alba obținută de ardeleni acasă cu Petrolul. Cei de la U Cluj au evoluat mai bine de o jumătate de oră în 10 oameni și au menținut intactă poarta apărată de Iliev.

Mijlocaș: Eduard Florescu - FC Botoșani - 9.4

A fost decisiv pentru moldoveni în egalul 3-3 cu FC Voluntari: 2 pase decisive și un gol.

Mijlocaș: Juri Cisotti - Oțelul - 8.4

Mijlocașul italian a înscris un gol și a oferit o pasă decisivă în duelul cu arădenii lui Mircea Rednic.

Mijlocaș: Dan Nistor - U Cluj - 8.4

Deși nu a marcat, veteranul din linia mediană a clujenilor dovedește de la meci la meci faptul că este un om de bază în echipa lui Ioan Ovidiu Sabău.

Mijlocaș: Samuel Teles - Oțelul - 8.7

Portughezul a înscris un gol în partida cu UTA și a fost jucătorul din lotul lui Dorinel Munteanu care a obținut cea mai mare notă.

Atacant: Florinel Coman - FCSB - 7.9

Un meci bun făcut de Coman în victoria roș-albaștrilor (scor 2-1) împotriva celor de la FC U Craiova 1948. Extrema stângă a deschis scorul cu o execuție frumoasă din lovitură liberă.

Atacant: Shayon Harrison - Poli Iași - 8

Atacantul englez a reușit o dublă în meciul nebun din Copou dintre Poli și CFR Cluj, încheiat cu scorul de 3-3.

Atacant:  Luis Phelipe - Poli Iași - 8

Meci bun făcut și de brazilianul Luis Phelipe, care a oferit o pasă decisivă la golul lui Katanec din minutul 22, la acel moment tabela arătând scorul de 2-0 în favoarea moldovenilor.