Live Blog Superliga: Remontada U Cluj în Giulești / Sepsi pierde în prelungiri la Craiova

Live Blog SuperligaProfimedia
Flashscore vă prezintă principalele evenimente, declarații și imagini cadrul etapei cu numărul 17 din Superliga României.

27 noiembrie

FC Rapid - U Cluj 2-3

Un meci cu adevărat spectaculos în Giulești, acolo unde în minutul 24 Rapid conducea cu 2-0. Citește cronica partidei.

FC U Craiova - Sepsi 2-1

După 1-1 la pauză, covăsnenii au pierdut la Craiova în prelungiri. Citește cronica partidei

Astăzi au loc ultimele două meciuri din etapa a 17-a a Ligii 1. De la ora 17.30, FC U Craiova 1948 primește vizita celor de la Sepsi.

Oltenii se află în prezent pe locul 14 în clasamentul general, cu patru victorii, trei egaluri și nouă înfrângeri. În meciurile disputate pe teren propriu, au două victorii, o remiză și cinci înfrângeri. În ultimul lor meci competițional, au pierdut cu 2-1 în fața celor de la FCSB.

De partea cealaltă, Sepsi se află în prezent pe locul 9 în clasamentul general, cu cinci victorii, cinci egaluri și șase înfrângeri. În meciurile din deplasare, are două victorii, un egal și cinci înfrângeri. În ultimul lor meci competițional, au remizat, 0-0, cu Rapid București.

Etapa se încheie cu meciul programat la ora 20.30: Rapid București - U Cluj.

În ultimele cinci meciuri disputate între Rapid București și "U" Cluj în acest turneu, Rapid București s-a impus de trei ori, în timp ce două partide s-au încheiat la egalitate. Ultimul meci dintre aceste echipe a avut loc în iulie 2023, giuleștenii câștigând cu 3-0.

26 noiembrie

Dinamo București - FCSB 0-1

Singurul gol al partidei a fost reușit de Florinel Coman, în minutul 52, când a șutat perfect dintr-o lovitură liberă de la circa 20 de metri. În urma acestui eșec, Dinamo înregistrează a 11-a partidă consecutivă din campionat în care nu reușește să câștige. Detalii aici.

Oțelul Galați - Universitatea Craiova 1-3

Universitatea Craiova a învins-o pe Oțelul Galați cu scorul de 3-1 (0-1), duminică seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 17-a a Superligii de fotbal.

Meciul a început cu o întârziere de o oră pentru a fi deszăpezit şi s-a jucat pe un teren înghețat.

Partida trebuia să înceapă la ora 17:30, însă organizatorii nu au reușit să deszăpezească suprafața de joc în timp util. Startul partidei a fost amânat cu o oră.

Echipele de startFlashscore

12:00 - UPDATE! A fost făcut anunțul cu privire la partida de azi. Organizatorii fac tot posibilul ca partida să se dispute la ora programată. Citește aici detalii.

Incertitudini privind meciul dintre Oțelul și Universitatea Craiova. Partida ar putea fi amânată.

07:00 - Duminică se joacă derby-ul etapei: Dinamo București o va întâlni pe FCSB, de la 20:30, în timp ce Oțelul Galați va juca împotriva Universității Craiova, de la 17:30.

25 noiembrie

CFR Cluj - UTA Arad 0-0

CFR Cluj a remizat pe teren propriu cu UTA Arad și poate pierde locul doi dacă Rapid va câștiga meciul din Giulești cu U Cluj.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

FC Voluntari - Farul Constanța 4-2

FC Voluntari a obținut o victorie clară împotriva campioanei Farul Constanța, în etapa a 17-a din Superliga României.

Ilfovenii aveau 3-0 la pauză, după o repriză senzațională, marcând pe contraatac prin Robert Popescu (10), din pasa lui Andrei Dumiter, care apoi a reuşit o dublă (22, 37). Citește detalii aici.

Continuă etapa cu numărul 17. Sâmbătă, de la 17:30, FC Voluntari joacă împotriva Farului Constanța, iar de la 20:30, CFR Cluj întâlnește UTA Arad.

24 noiembrie

Petrolul - FC Botoșani 2-1

Ploieștenii sunt pe loc de play-off după acest succes. Citește cronica partidei

FC Hermannstadt - Poli Iași 0-0

A fost un duel intens la Sibiu, acolo unde ambele formații au ratat ocazii bune de a înscrie. Silviu Lung Jr a făcut minuni în poarta moldovenilor, care au primit un adevărat șoc în prelungiri, atunci când Istvan Kovacs a dictat un penalty pentru Hermannstadt în urma unui henț comis în careu de Samayoa.

Deși au primit acest ”cadou” din partea VAR, Hermannstadt nu a putut transforma din 11 metri, Petrișor Petrescu ratând lovitura de pedeapsă.

Pentru trupa lui Leo Grozavu cea de-a cincea remiză consecutivă, ieșenii fiind pe locul 11 în campionat, în vreme ce trupa lui Marius Măldărășanu ocupă poziția a 5-a.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Echipele de start:

Astăzi, 24 noiembrie 2023, etapa numărul 17 Superliga României începe cu partida dintre FC Hermannstadt și Poli Iași, ora 17:30, iar de la 20:30, Petrolul Ploiești înfruntă FC Botoșani.