Echipa etapei Flashscore: Oltenii dau cei mai mulți jucători. Mitriță și Bancu, cele mai mari note

Nicușor Bancu a primit nota 9,4 din partea Flashscore
Nicușor Bancu a primit nota 9,4 din partea FlashscoreProfimedia
Flashscore îți prezintă Echipa Etapei după desfășurarea partidelor din cadrul rundei a 17-a din Superliga României de fotbal.

Echipa Etapei din cadrul rundei cu numărul 17 din Superliga României, pe baza notelor obținute de jucători:

Echipa etapei
Echipa etapeiFlashscore

PORTAR

Ștefan Târnovanu (FCSB) - Nota Flashscore: 7,6

Paradele sale au ajutat FCSB să bifeze încă un succes în derby-ul fără strălucire de pe Arena Națională, câștigat de roș-albaștri într-un final cu 1-0.

FUNDAȘI

Nicușor Bancu (Universitatea Craiova) - Nota Flashscore: 9,4

Dă siguranță echipei meci de meci. A furnizat pasa decisivă la al doilea gol marcat de Mitriță în victoria cu 3-1 din deplasarea de la Galați cu echipa lui Dorinel Munteanu.

Leo Lacroix (FCU Craiova) - Nota Flashscore: 8

Fundașul central al oltenilor venit în iulie la echipă e din ce în ce mai eficient. Elvețianul a marcat golul decisiv în partida cu cei de la Sepsi.

A adus victoria celor de la FCU în prelungiri și merită să fie în echipa etapei fie și doar pentru această realizare.

Marko Stolnik (UTA Arad) - Nota Flashscore: 8

Este unul dintre răspunsurile la întrebarea cum a reușit UTA să mențină tabela de marcaj imaculată la partida de la Cluj cu CFR.

Fundașul croat venit de la Varazdin este unul dintre transferurile care dau roade, făcute de UTA vara trecută.

MIJLOCAȘI

Alex Mitriță (Universitatea Craiova) - Nota Flashscore: 9,1

Este de departe superstarul etapei după hattrick-ul marcat la Galați împotriva Oțelului lui Dorinel Munteanu.

Mijlocașul are în acest sezon 5 goluri pentru Universitatea Craiova.

Alex Chipciu (”U” Cluj) - Nota Flashscore: 7,6

Unul dintre cei mai buni fotbaliști ai generației sale, Chipciu nu mai are nevoie de nicio prezentare și nu mai are nimic de demonstrat nimănui.

A marcat golul egalării în remontada din Giulești, după ce Rapid a condus pe U cu 2-0.

Aurelian Chițu (FCU Craiova) - Nota Flashscore: 8

A fost constant tot meciul cu  cei de la Sepsi și a furnizat centrarea perfectă pentru lovitura de cap cu care Lacroix a  adus victoria celor de la FCU, în prelungiri.

Alexandru Crețu (Universitatea Craiova) - Nota Flashscore: 8,3

Mijlocașul cu trei reușite pentru Universitatea în acest sezon a furnizat un assist la unul dintre golurile lui Mitriță și a făcut una dintre cele mai reușite partide din întregul sezon.

ATACANȚI

Andrei Dumiter (FC Voluntari) - Nota Flashscore: 8,6

Două goluri și un assist împotriva campioanei SuperLigii. Ce poate fi mai grozav?

A urcat până în Liga 2 din ligile inferioare alături de defuncta Ripensia, iar acum marchează împotriva echipei lui Gheorghe Hagi.

Daniel Popa (”U” Cluj) - Nota Flashscore: 8,7

A dat semnalul de luptă al studenților clujeni pe stadionul din Giulești. A marcat pentru 1-2 și a furnizat assist la golul victoriei lui ”U” în victoria cu Rapid.

Florinel Coman (FCSB) - Nota Flashscore: 8,4

Jucătorul cel mai valoros de la FCSB, giuvaierul roș-albaștrilor și-a arătat încă o dată clasa. Un  gol din lovitură liberă executată ”a la Messi” a adus victoria în prelungiri în derby-ul cu Dinamo.