Dorinel Munteanu, după victoria cu FCSB: "Jucătorii mei nu au arătat niciun pic de teamă față de FCSB"

FCSB - Oțelul 0-2
FCSB - Oțelul 0-2Profimedia
Oțelul Galați a câștigat cu 2-0 în fața celor de la FCSB, într-o partidă disputată pe Arena Națională în etapa a 18-a din Liga 1.

Primul gol a venit în minutul 7, după o fază controversată, când Ovidiu Popescu a căzut în propriul careu după un duel cu Teles. Mingea a rămas la mijlocașul portughez, care la executat cu sânge rece pe Târnovanu. Oțelul a fost echipa care a controlat repriza secundă și a reușit să își majoreze avantajul în minutul 64, când Cisotti a scuturat plasa cu un șut din interiorul careului.

"Eu m-am bazat pe echipă"

"Mă bucur foarte mult pentru randamentul echipei, pentru ce au înțeles ei din eșecul cu Craiova. A fost o săptămână încărcată pentru noi. Azi am avut în față liderul. Jucătorii noștri au răspuns extraordinar, n-am dat nicio șansă adversarului, iar victoria nu se pune sub semnul întrebării.

Eu m-am bazat pe echipă. Muncim în fiecare zi. Jucătorii sunt conectați la antrenamente. Eu trebuie să-i ajut financiar, să achit primele și salariile. Asta va fi o problemă. Sunt întârzieri ca la fiecare echipă. O voi face săptămâna asta. Băieții merită prima și ce au de primit.

Nu pot să spun strategia. Discursurile și ce s-a întâmplat înainte de joc rămân la mine. Știam că avem adversari valoroși în față, dar jucătorii mei nu au arătat niciun pic de respect și teamă față de FCSB. Au jucat așa cum le-am zis, au avut încredere. Eu consider că echipa noastră e cea mai bine pregătită din punct de vedere fizic.

Din fericire, mai sunt multe meciuri până la final. Eu sunt convins că îmi ating obiectivul, chiar dacă unii m-au făcut nebun. Joi jucăm în Cupa României și vrem să mergem mai departe. Au fost două obiective importante și suntem în grafic. Îmi pare rău că am pierdut cu Craiova, dar am compensat cu victoria de azi.

Sunt lucruri, detalii pe care le spun în cabină băieților pentru a-i motiva. Incontestabil lotul FCSB este foarte valoros. Problema a fost relaxarea lor. Ei credeau că dacă ar fi câștigat aveau 8 puncte avans, un avans mare față de locul 2. Cred că au fost puțin relaxați, dar din punct de vedere au cel mai puternic lot", a spus Dorinel Munteanu.

"Cel mai slab meci de când sunt aici!”

De cealaltă parte, Elias Charalambous, antrenor FCSB, susține că este cel mai slab meci al echipei sale de când a ajuns la cârma FCSB.

”Nu am făcut nimic pentru a schimba situația. E cel mai slab meci de când sunt aici. Trebuie să mergem înainte. Repet, nu am fost buni. Trebuie să fiu sincer. Nu ascund nimic. Trebuie să ne revenim. Lixandru avea un cartonaș galben. Mi-a fost frică că poate încasa alt cartonaș. Am făcut schimbări, dar nu au ajutat.

O să mă odihnesc. Nu pot să spun prea multe lucruri. O să vedem ce vom face. Nu avem prea mult timp. Trebuie să ne revenim. Avem un meci de Cupă și vrem să câștigăm. Dacă nu ne controlăm emoțiile, nu putem face ce ne propunem", a declarat Elias Charalambous.