Bergodi, șocat după înfrângerea cu Univ. Craiova: "E incredibil cum am pierdut. Nu știu!"

Universitatea Craiova - Rapid 2-1
Universitatea Craiova - Rapid 2-1AFP
Universitatea Craiova a întâlnit Rapid București, iar giuleștenii au primit o lecție de fotbal din partea oltenilor.

În etapa secundă din play-off-ul Superligii, Universitatea Craiova a rămas în zece oameni și a întors scorul cu Rapid, reușind să câștige cu 2-1. Golurile oltenilor au fost marcate de Baiaram și Mitriță.

La conferința de după meci, Bergodi, antrenorul echipei Rapid, s-a declarat șocat de această înfrângere.

"Am luat două goluri doar pe fondul unei relaxări"

"Nu vorbesc la cald cu patronul, după meci. Sunt nervi și toată lumea e dezamăgită. Nu vorbesc nici atunci când câștigăm. E incredibil cum am pierdut. Nu știu!

În prima repriză am jucat doar noi, am condus jocul. În primele 20 de minute aruncau mingea, erau speriați. Se vedea că e un meci dificil. Mi s-a părut că eram bine așezați în teren.

La pauză le-am zis că putem câștiga. Dar ne-am sabotat singuri, am făcut harakiri. Ne-am bătut singuri. Nu s-a întâmplat nimic nici după schimbări. E inexplicabil, e frustrant. Am pierdut un meci pe care trebuia să-l câștigăm. Bravo Craiovei că a crezut!

Am luat două goluri doar pe fondul unei relaxări. Ce faci, mă, cum?! Doar asta a fost! Baiaram a intrat pe un culoar atât de scurt, nici nu exista culoarul. Noi nu l-am urmărit... toți suntem vinovați. Inclusiv eu!

Mitriță e liderul lor, al nostru e Cristi Săpunaru. Un jucător exponențial, cu experiență. E normal că a contat absența, dar e inexplicabilă relaxarea noastră. Să luăm două goluri în inferioritate numerică... ce poți să faci? Ce s-a întâmplat astăzi e harakiri”, a spus Cristiano Bergodi.

"Felicit jucătorii, felicit suporterii"

De cealaltă parte, Ivaylo Petev, antrenorul oltenilor, se declară extrem de mulțumit de echipa sa.

"Eu cred că am meritat să câștigăm. Am jucat cu un om mai puțin. Felicit jucătorii! Felicit suporterii, care au fost al 12-lea jucător! Trebuie să lucrăm la psihic și mă bucur mult că am făcut atâția oameni fericiți.

Oamenii care au intrat de pe bancă au adus un joc bun. Am reușit un contraatac, am avut o situație clară, foarte frumoasă. Dacă atunci reușeam să dăm gol, meciul era mult mai liniștit. Dar așa a fost.

Felicit din nou jucătorii că s-au dăruit din plin! Am mai spus cât de important e Mitriță la echipă. Căpitan, lider. A arătat ce a trebuit astăzi. Nu mă gândesc la campionat. Mă gândesc la meciul care urmează. După ce trecem de acel meci o să vedem”, a spus Ivaylo Petev.