Real Madrid își mărește avansul în fruntea LaLiga după victoria zdrobitoare cu Celta Vigo

Real Madrid are șapte puncte avans
Real Madrid are șapte puncte avansProfimedia
Real Madrid nu a fost afectată de absența lui Jude Bellingham și și-a păstrat avansul de șapte puncte în fruntea La Liga cu o victorie confortabilă cu 4-0 în fața lui RC Celta de Vigo, care se îndreaptă spre o luptă pentru retrogradare după doar două victorii în ultimele nouă meciuri din campionat.

Mulți fani de pe Bernabéu au fost nemulțumiți de nivelul prestației împotriva lui RB Leipzig la mijlocul săptămânii, în ciuda calificării Los Blancos în sferturile de finală ale UEFA Champions League (UCL), însă primele semne au fost încurajatoare pentru echipa gazdă. Eduardo Camavinga l-a pus de două ori pe Vicente Guaita să se întindă pentru a salva, iar presiunea a devenit din ce în ce mai puternică până la deschiderea scorului, după puțin peste 20 de minute.

Lovitura de cap a lui Antonio Rüdiger la un corner executat de Luka Modrić a fost salvată, dar a ajuns la Vinícius Jr, care l-a executat pe Guaita din apropiere, în ciuda eforturilor depuse de portarul Celtei.

Vinicius a deschis scorul pentru Madrid
Vinicius a deschis scorul pentru MadridProfimedia

Vizitatorii au avut probleme în apărarea fazelor fixe pe tot parcursul meciului și au primit al doilea când Rüdiger a trimis o lovitură de cap în bara transversală, care a ricoșat în nefericitul Guaita și a intrat în plasă.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiStatsperform

Sfârșitul dezastruos de partidă a continuat pentru Celta, iar o neînțelegere între Guaita și Carlos Domínguez a făcut ca acesta din urmă să trimită în propria poartă centrarea lui Vinícius.

Victoria zdrobitoare a fost încununată de primul gol la Real Madrid pentru Arda Güler, care a profitat de o pasă a lui Dani Ceballos și a finalizat.

Arda sărbătorește primul său gol la Madrid
Arda sărbătorește primul său gol la MadridAFP

Real Madrid își prelungește astfel seria de invincibilitate pe teren propriu la 19 meciuri și, astfel, își păstrează un avantaj considerabil față de surprinzătoarea contracandidată Girona în fruntea La Liga.

Victoria de sâmbătă a celor de la Cádiz în fața lui Atlético Madrid reduce la doar două puncte distanța dintre Celta și zona de retrogradare, ceea ce înseamnă că un rezultat pozitiv în următoarea partidă cu Sevilla ar putea fi esențial pentru a-l păstra pe Rafa Benítez la club după pauza internațională.

Flashscore Omul meciului: Antonio Rüdiger (Real Madrid)