Girona revine în forță și se apropie din nou de Real Madrid după victoria cu Osasuna

Aleix Garcia în acțiune contra Osasunei
Aleix Garcia în acțiune contra OsasuneiProfimedia
Catalanii au câștigat și sâmbătă seara, pe teren propriu, 2-0 cu Osasuna, în etapa a 28-a din La Liga, și se menține pe locul al doilea în clasamentul din Spania, în coasta liderului Real Madrid.

În victoria cu Osasuna, Portu a deschis scorul în minutul 13, din pasa lui Viktor Tsygankov, iar Savio a marcat pentru 2-0 în minutul 86, din pasa lui Aleix Garcia, căpitanul echipei şi fostul jucător al lui Dinamo.

Aleix Garcia, la cel mai bun sezon

în acest sezon din La Liga, doar Jude Bellingham și Toni Kroos sunt peste el.

Mijlocașul central în vârstă de 26 de ani a făcut din nou un meci excelent.

Aleix Garcia a primit cea mai mare notă din partea Flashscore, 8,6.

Fostul dinamovist este cel mai bun fotbalist al Gironei din acest sezon și al treilea în ierarhia totală din La Liga, după Jude Bellingham și Toni Kroos, ambii de la Real Madrid.

Girona are momentan cel mai bun atac din La Liga, cu 59 de goluri marcate în 28 de etape.