Promovare dramatică în LaLiga. Golul victoriei a fost marcat în minutul 129

Jucătorii lui Alavés sărbătoresc promovarea în Primera Division
Jucătorii lui Alavés sărbătoresc promovarea în Primera DivisionLaLiga
Alavés a promovat în LaLiga datorită unui gol marcat din penalty de Asier Villalibre, în ultimul minut al prelungirilor. Dar o mână controversată a lui Rober Pier, revăzută de VAR și ratificată de Hernández Maeso, s-a soldat cu golul care le-a adus gloria celor de la Alavés.

Nu se putea un final mai palpitant, mai intens, cu mai multă tensiune și mai multe controverse și dramă. Nici cel mai bun Hitchcock nu ar fi putut scrie un scenariu asemănător cu cel care a avut loc în ultimele cinci minute de prelungiri din Valencia.

Nu a contat câte ocazii au avut Levante și Alavés, atât pe Mendizorroza, cât și în retur. În 210 minute, plus cele de prelungiri, niciuna dintre ele nu și-a putut învinge adversarul, în ciuda ocaziilor numeroase.

Dar asta nu a contat. Pentru că totul s-a decis în ultimele cinci minute ale meciului. Publicul a fost devotat echipei sale, iar sărbătoarea începuse deja printre fanii lui Levante, care așteptau doar fluierul final.

Dacă meciul s-ar fi terminat 0-0, nu s-ar fi trecut la loviturile de departajare, deoarece în Spania în caz de egalitate după prelungiri promovează echipa mai bine clasată în sezonul regular, și anume Levante, care a terminat pe 3, la un punct deasupra lui Alaves.

Dar...

Niciodată nu te poți declara câștigător înainte de a trece linia de sosire, iar suspansul a fost menținut până la ultima suflare.

În acele ultime clipe, Pepelu a lovit bara transversală cu o lovitură liberă care ar fi pecetluit finala pentru Levante. În următoarea acțiune, Femenías a reușit o paradă miraculoasă pentru a respinge un șut al lui Alavés în propria suprafață de pedeapsă. Iar în ultimul minut, un henț al lui Rober Pier, care a fost lovit când se afla cu spatele la minge, dar cu mâna depărtată de corp, a fost analizat de VAR .

Imaginea cu VAR-ul care a decis dacă a fost penalty
Imaginea cu VAR-ul care a decis dacă a fost penalty@vamos

Arbitrul Hernández Maeso nu o văzuse, dar a fost avertizat și s-a dus să o vadă. A considerat că a fost penalty, iar Asier Villalibre a reușit să marcheze prețiosul gol al promovării.

Granada și Las Palmas sunt celelalte două echipe care au promovat în LaLiga.