Morata o readuce pe Atletico în ”careul de ași” din La Liga după victoria cu penultima clasatăProfimedia
Atletico Madrid a învins luni, în deplasare, scor 1-0, formaţia Granada, într-un meci din etapa a 21-a din La Liga.

Noua echipă a lui Horaţiu Moldovan a câștigat în deplasare,  pe arena Nuevo Los Carmenes, în faţa penultimei clasate în La Liga.

Elevii lui Simeone au reuşit să înscrie golul victoriei în minutul 54, când Alvaro Morata a fructificat o pasă venită de la Antoine Griezmann.

Granada a luptat pentru a obține un punct, dar tot cei de la Atletico Madrid au fost mai periculoși, Griezmann trimițând balonul în bară în minutul 87 .

În clasament, madrilenii sunt pe locul 4, cu 41 de puncte, la trei puncte de podium.

Granada rămâne pe locul 19, cu 11 puncte.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

Etapa viitoare, a 22-a, duminică, Atletico Madrid evoluează acasă, cu Valencia, iar noua achiziţie, portarul român Horaţiu Moldovan, ar putea fi inclus în lotul pentru acest meci.