Antoine Griezmann a intrat în istoria lui Atletico Madrid după partida cu Getafe

Griezmann devine golgheterul record al lui Atletico
Griezmann devine golgheterul record al lui AtleticoProfimedia
Internaționalul francez Antoine Griezmann a egalat recordul de goluri deținut de Luis Aragones. Fotbalistul de 32 de ani a marcat o dublă în partida cu cei de la Getafe, scor 3:3.

Griezmann a marcat în minutele 44 și 69 (din penalty) și, la fel ca legenda spaniolă Luis Aragones, are acum 173 de goluri în palmares.

A avut nevoie de 363 de meciuri pentru a atinge acest obiectiv, cu șapte mai puține decât Aragones, care a murit în 2014 și care a condus Spania la titlul de campioană europeană ca selecționer în 2008.

Pe lângă Griezmann, pentru Atletico a mai marcat aseară  Alvaro Morata (63).

Borja Mayoral (53/90+3, penalty) și Oscar Rodriguez (87) au marcat pentru oaspeți, într-un meci animat.

Atletico a rămas în inferioritate numerică mai mult de o repriză, după ce Stefan Savic a primit un al doilea cartonaș galben (38').

Atletico - Getafe
Atletico - GetafeFlashscore

La centrul meciului: Atletico Madrid - Getafe

Echipa antrenorului Diego Simeone a depășit-o pe campioana în exercițiu FC Barcelona și e pe locul trei, cu 35 de puncte.

Revelația Girona este liderul clasamentului, în fața celor de la  Real Madrid .