Real Madrid se califică dramatic în finala Supercupei Spaniei, cu două goluri marcate în a doua repriză de prelungiri

Real Madrid s-a calificat în finala Supercupei Spaniei
Real Madrid s-a calificat în finala Supercupei SpanieiAFP
Real Madrid s-a calificat în finala Supercupei Spaniei după ce a trecut dramatic de rivala Atletico în semifinale.

Real Madrid - Atletico Madrid 5-3 d.p.

Turneul final al Supercupei Spaniei, care se desfășoară la Riad, în Arabia Saudită, a debutat cu derby-ul Madridului. Prima repriză a fost plină de evenimente și răsturnări de situații. Jucătorii lui Diego Simeone au deschis scorul în minutul 6 prin Mario Hermoso. Real a reușit să întoarcă rezultatul într-un interval de doar 9 minute. Fundașii Rudiger și Mendy au marcat în minutele 20 și 29.

Rezultatul pauzei avea să fie însă egal, după reușita lui Griezmann din minutul 37.

Fundașul german Rudiger avea să marcheze și în repriza secundă, însă de data aceasta în propria poartă. Jucătorii lui Caro Ancelotti nu s-au dat bătuți și au reușit să egaleze cu doar cinci minute înainte de finalul partidei. Vinicius Jr. a destabilizat apărarea adversă cu o cursă în banda stângă, însă șutul lui a fost blocat de portarul Oblak. Mingea a ajuns la Bellingham, care a fost blocat în două rânduri, înainte ca Daniel Carvajal să înscrie.

Potrivit regulamentului din Supercupă, au urmat două reprize de câte 15 minute.

După o prima repriză încheiată la egalitate, Real Madrid a reușit să dea lovitura cu patru minute înainte de final. Centrarea lui Carvajal l-a surprins pe Savic, care a avut o intervenție nefericită în urma căreia mingea a trecut peste Oblak.

Scorul final a fost stabilit la ultima fază a meciului. Oblak a urcat în carul advers la o lovitură de colț, însă Real a reușit să pornească pe contraatac. Brahim Diaz a fost mai rapid ca Oblak și a reușit să înscrie în poarta goală.

Real Madrid va juca în finala competiției cu învingătoarea dintre Barcelona și Osasuna, meci care se va desfășura joi, de la ora 21:00.