Ianis Hagi a avut șansa de a marca primul gol în LaLiga, dar penalty-ul său a ajuns în peluză

Ianis Hagi a avut șansa de a marca primul gol în LaLiga
Ianis Hagi a avut șansa de a marca primul gol în LaLigaProfimedia
Alaves a întâlnit Almeria pe teren propriu, într-un duel al suferinței din subsolul clasamentului. Gazdele au început runda pe locul 17, primul peste linia retrogradării, în timp ce Almeria ocupă ultima poziție din LaLiga.

Alaves - Almeria 1-0

Alaves a controlat prima repriză, a avut mai mult posesia (60-40%) și a dominat la capitolul ocazii, expediind nouă șuturi, dintre care două pe cadrul porții.

Gazdele puteau să concretizeze această dominație în prelungirile primei reprize, când arbitrul a dictat penalty pentru un fault comis în suprafața de pedeapsă.

Ianis Hagi a luat cu încredere mingea și și-a asumat executarea loviturii, însă șutul său a trecut mult peste poartă. Fotbalistul a fost vizibil dezamăgit, dar a fost imediat încurajat de coechipierii săi înainte ca arbitrul să fluiere finalul primei reprize, la scorul 0-0.

Fotbalistul român a fost înlocuit în minutul 68 al partidei. După alte 11 minute, Alaves a reușit să marcheze golul izbăvitor prin Sedlar și a făcut un salt de trei poziții în clasament, până pe 14.