Barcelona câștigă dramatic, cu un penalty repetat în ultimul minut de joc

Robert Lewandowski a marcat o dublă pentru Barcelona
Robert Lewandowski a marcat o dublă pentru BarcelonaAFP
O dublă a lui Robert Lewandowski a adus victoria Barcelonei cu 2-1 pe terenul celor de la Celta Vigo, în cadrul etapei cu numărul 25 din LaLiga.

Celta Vigo - Barcelona 1-2

Meciul a avut un început destul de frenetic, cele două echipe luptând pentru control, Lamine Yamal și Jorgen Strand Larsen nereușind să se impună la ambele porți.

Barcelona a deschis scorul în minutul 45, când Yamal l-a găsit pe Lewandowski, care a înscris cu un șut în forță la colțul lung.

Ronald Araujo a fost înlocuit la pauză și nu au fost necesare nici măcar două minute pentru ca Celta să înscrie.

Oscar Mingueza i-a pasat mingea lui Iago Aspas, al cărui șut a fost deviat de Jules Kounde în poarta apărată de Marc-Andre ter Stegen.

A existat o lovitură pentru gazde, deoarece Ristic a ieșit accidentat cu puțin timp înainte de ora de joc, dar înlocuitorul său, Manu Sanchez, a pus suficientă presiune asupra lui Yamal pentru ca adolescentul să șuteze pe lângă poartă, în timp ce Barca se străduia să revină în avantaj.

Statistici cheie ale meciului
Statistici cheie ale meciuluiStatsPerform

În momentul în care se părea că gazdele vor câștiga un punct, Yamal a fost faultat în careu și centralul a indicat punctul cu var. Șutul lui Lewandowski a fost parat, însă arbitrii din camera VAR au indicat reluarea penalty-ului deoarece portarul Guaita a sărit înainte. Atacantul polonez nu a mai greșit execuția din a doua încercare și a adus trei puncte importante catalanilor.

Celta Vigo, între timp, a pierdut patru din ultimele cinci meciuri din toate competițiile și se află la trei puncte deasupra zonei de retrogradare, înaintea meciurilor vitale cu Cadiz și Almeria.