Dan Petrescu, în dificultate: Jeonbuk, ținută în șah în sferturile Ligii Campionilor Asiei

Jeonbuk vs PSG
Jeonbuk vs PSGProfimedia
Jeonbuk FC, echipă antrenată de românul Dan Petrescu a remizat pe teren propriu cu o altă formație sud-coreeană, Ulsan HD, scor 1-1 (1-0), marți, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor Asiei la fotbal.

Dan Petrescu rămâne neînvins în meciuri oficiale în 2024, dar ultimul rezultat, egalul cu Ulsan îi va da insomnii.

O victorie i-ar fi permis să abordeze mai relaxat returul pentru calificarea în semifinalele Ligii Campionilor Asiei.

Dacă va trece de Ulsan, Jeonbuk se va confrunta apoi cu învingătoarea partidei Shandong Taishan - Yokohama Marinos.

Jeonbuk FC a deschis scorul prin Min-kyu Song în minutul 4, iar lucrurile păreau să meargă bine pentru antrenorul român.

Apoi brazilianul Orobo a irosit o lovitură de la 11 metri în minutul 24.

Jeonbuk Motors nu a putu să păstreze succesul la limită, întrucât Lee Myung-Jae a restabilit echilibrul pe tabelă în minutul 77.

Totul se va decide în a doua manșă, programată în deplasare pe 12 martie, de la ora 12:00.

Până atunci, Jeonbuk are de jucat meciul din K-League cu Suwon, sâmbătă, de la ora 07:00.

De remarcat că atât Jeonbuk, cât şi Ulsan sunt deținute de concernul Hyundai.