Silva marchează pe final de meci și Man City se califică în finala Cupei Angliei

Bernardo Silva sărbătorește cu coechipierii după ce a marcat
Bernardo Silva sărbătorește cu coechipierii după ce a marcatAFP
După o ratare crucială în înfrângerea lui Manchester City la penalty-urile din Liga Campionilor UEFA (UCL), Bernardo Silva a marcat golul victoriei pentru Manchester City, care s-a calificat în finala Cupei Angliei, provocând a zecea înfrângere a lui Chelsea în ultimele 13 vizite pe Wembley.

După ce a fost eliminată din UCL la penalty-uri în fața lui Real Madrid la mijlocul săptămânii, City nu a avut mult timp la dispoziție pentru a-și linge rănile, urmând un alt meci cu calificarea pe masă.

Chelsea a intrat în meci cu multă încredere, după o victorie cu 6-0 în Premier League împotriva lui Everton, ceea ce s-a tradus printr-un început destul de deschis pe Wembley.

În mod obișnuit, City a dominat posesia în prima repriză și și-a creat prima șansă clară de gol, Kevin De Bruyne a strecurat o pasă genială pentru Phil Foden, care l-a ocolit pe Dorde Petrovic, dar a ieșit din unghiul ideal pentru a putea înscrie.

La scurt timp, Julian Alvarez s-a aflat într-o poziție promițătoare, însă șutul său a fost blocat involuntar de un De Bruyne aflat în offside.

Pe măsură ce repriza a avansat, Chelsea a început să își creeze propriile ocazii. Nicolas Jackson și-a văzut incursiunea blocată de Nathan Ake, iar John Stones a intervenit prin alunecare pentru a-l bloca pe Madueke din apropiere.

Cole Palmer marcase deja împotriva fostului său club la începutul acestui sezon și a fost aproape de a deschide scorul cu puțin timp înainte de pauză, trecând pe lângă Rodri înainte de a-l testa pe Stefan Ortega cu un șut pe jos.

Jucând într-o semifinală a Cupei FA pentru al șaselea sezon consecutiv, un record, experiența lui City a fost decisivă, reușind un gol târziu care a dărâmat-o pe Chelsea, pasa lui De Bruyne fiind deviată la Silva, care a marcat din apropiere.

Prima înfrângere de la finala Cupei Ligii din februarie este una deosebit de dureroasă pentru Chelsea lui Mauricio Pochettino, care nu numai că va încheia sezonul fără vreun trofeu, dar trebuie acum să se bazeze pe campionat pentru a-și asigura o revenire în competițiile europene în sezonul viitor.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

Între timp, seria neînvinsă a lui City în duelurile directe a ajuns la nouă meciuri (V7, E2) și ajunge în finale consecutive, unde echipa lui Pep Guardiola se va confrunta fie cu Manchester United, fie cu Coventry City.

Flashscore Omul meciului: Phil Foden (Manchester City)