FA Cup: Ultimele echipe care și-au asigurat accesul în faza șaisprezecimilor de finală

Everton a învins-o pe Crystal Palace cu 1-0
Everton a învins-o pe Crystal Palace cu 1-0AFP
Miercuri, 17 ianuarie, s-au disputat trei partide din cadrul rundei cu numărul 3 în FA Cup.

Trei partide au fost reluate, după ce în urmă cu două săptămâni echipele au înregistrat rezultate de egalitate.

Everton - Crystal Palace 1-0

Duelul de pe 4 ianuarie de pe Selhurst Park s-a încheiat cu o remiză albă. La rejucare, Everton a fost echipa care a mers mai departe în competiție.

Unicul gol al partidei de pe Goodison Park a fost marcat de portughezul Andre Gomes în minutul 42 al întâlnirii. Mijlocașul a ajuns la cea de-a doua reușită în tricoul lui Everton din acest sezon.

Bristol Rovers - Norwich 1-3

În prima manșă, cele două echipe au încheiat cu scorul de 1-1. Canarii au avut o misiune destul de dificilă pe Memorial Stadium din Bristol, acolo unde gazdele, aflate pe locul 11 în League One (liga a 3-a engleză), au condus la pauză cu 1-0 după reușita lui McCormick din minutul 20.

Repriza a doua a aparținut însă oaspeților, care au reușit să întoarcă rezultatul în doar 6 minute: Gabriel Sara a adus egalarea (min 53), în vreme ce Idah și-a adus pentru prima dată echipa în avantaj în urma unui penalty transformat cu succes (min 59).

Pe locul 11, însă în Championship (liga a 2-a engleză), Norwich a închis tabela prin McLean, în minutul 87.