UEL: Leverkusen întoarce spectaculos în prelungiri de la 0-2 / Liverpool face set cu Sparta Praga

Rezultatele serii în Europa League
Rezultatele serii în Europa LeagueProfimedia
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate joi seară (14 martie) în manșa decisivă din optimile UEFA Europa League.

Patru partide s-au disputat de la orele 22:00:

Liverpool - Sparta Praga 6-1 (tur: 5-1)

Trupa lui Klopp se califică fără emoții în sferturile de finală, scorul general fiind 11-2.

În partida de pe Anfield, cormoranii aveau deja 4-0 în mai puțin de un sfert de oră și au stabilit un nou record european care data încă din 1971 și a fost stabilit de rivalii de la Chelsea: Liverpool este cea mai rapidă echipă care înscrie patru goluri într-un meci dintr-o competiție europeană majoră de la Chelsea în Cupa Cupelor UEFA în septembrie 1971 (minutul 13 vs. Jeunesse Hautcharage), potrivit Opta.

Până la pauză, Birmancevic a redus din diferență, însă în actul secund englezii și-au asigurat calificarea după ce a mai punctat de două ori, prin Szoboszlai și Gakpo.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

Bayer Leverkusen - Qarabag 3-2 (tur: 2-2)

O adevărată undă de șoc a fost pe cale să se înregistreze în Germania, acolo unde Leverkusen a le-a dat mari emoții fanilor care se așteptau ca nemții să se califice fără probleme.

Azerii de la Qarabag au venit extrem de montați pe BayArena, acolo unde au înscris chiar și după ce au rămas în 10 oameni.

Toată acțiunea s-a produs în actul secund, oaspeții intrând la conducere din minutul 58, grație golului semnat de Zoubir.

Patru minute mai târziu, Qarabag rămânea în 10 oameni după eliminarea fundașului Cafarquliyev. Acest lucru nu a împiedicat-o însă pe formația condusă de Gurbanov să înscrie din nou. Brazilianul Juninho, care a marcat și în tur, acolo unde a adăugat și o pasă decisivă, a ieșit din nou la rampă, spre uimirea fanilor liderului din Bundesliga.

Trupa lui Xabi Alonso a redus din diferență prin Frimpong, în minutul 72. Asul din mâneca nemților, la fel ca în meciul tur, a fost atacantul ceh Patrik Schick, care a salvat din nou onoarea lui Bayer cu două goluri marcate în prelungiri.

Stats

Atalanta - Sporting 2-1 (tur: 1-1)

După 1-1 în meciul tur, Atalanta a avut ceva probleme și în partida de pe Gewiss Stadium. Formația din Bergamo s-a văzut condusă la pauză după un gol înscris de Goncalves, însă a revenit spectaculos în actul secund, Lookman și Scamacca înscriind la distanță de 13 minute.

Portughezii de la Sporting sunt așadar eliminați din competiție.

Stats

În cealaltă partidă din optimi, Brighton a învins-o cu 1-0 pe AS Roma, însă nu a fost de ajuns pentru trupa lui De Zerbi să acceadă în faza sferturilor, întrucât italienii au câștigat în tur cu 4-0.