UEL: Cu Racovițan eliminat, Rakow pierde în Portugalia / Marseille câștigă la Atena

Bogdan Racovițan a fost eliminat în minutul 13 al partidei de la Lisabona
Bogdan Racovițan a fost eliminat în minutul 13 al partidei de la LisabonaProfimedia
Bogdan Racovițan a fost decisiv pentru Rakow în deplasarea de la Lisabona, cu Sporting, dar nu așa cum și-ar fi dorit coechipierii lui. Olympique Marseille s-a impus la Atena și a revenit pe primul loc al grupei, în timp ce West Ham United s-a impus la limită cu Olympiakos.

Sporting Lisabona - Rakow 2-1

Bogdan Racovițan a fost unul dintre protagoniștii partidei de la Lisabona, însă într-un sens negativ. Fundașul român a comis un fault din postura de ultim apărător, iar arbitrul a dictat imediat penalty și i-a arătat cartonașul roșu.

Goncalves a transformat lovitura de pedeapsă și lusitanii s-au instalat confortabil la cârma partidei, avantajul fiind dublat la începutul reprizei secunde, tot dintr-un penalty transformat de același Goncalves.

Rundic a redus din diferență în minutul 71, însă omul în minus și-a făcut simțită prezența pe final.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Sporting a dominat și a obținut o victorie care o apropie de primăvara europeană. Portughezii ocupă locul doi în grupă, cu șapte puncte, la trei lungimi în spatele Atalantei, care a câștigat cu 1-0 pe teren propriu cu Sturm Graz și a obținut calificarea în faza eliminatorie.

Austriecii ocupă locul trei, cu patru puncte, meciul direct cu Sporting fiind programat în ultima rundă, pe 14 decembrie, la Lisabona.

AEK Atena - Olympique Marseille 0-2

Marseille a revenit în fruntea Grupei B din Europa League după ce a reușit să se impună la Atena, în duelul cu AEK, prin golurile lui Mbemba din minutul 25 și Sarr din minutele de prelungire (90+3).

Francezii s-au impus, astfel, în ambele dueluri cu formația elenă, și sunt favoriți la calificare în primăvara europeană.

În celălalt meci al grupei, Brighton s-a impus cu 2-0 în deplasarea cu Ajax Amsterdam.

West Ham United - Olympiakos 1-0

La Londra, West Ham a reușit să o învingă cu 1-0 pe Olympiakos și ocupă primul loc în grupă, la egalitate de puncte (9) cu Freiburg, care s-a impus cu 5-0 în duelul cu TSC.

Londonezii au fost cei care au controlat partida, însă, golul a venit abia înspre final (72), când brazilianul Paqueta a fost decisiv pentru obținerea celor trei puncte.

”Ciocănarii” mai au nevoie de un singur punct pentru a se califica în faza eliminatorie, următorul meci fiind cel cu ultima clasată, TSC (1p).

Vezi rezultatele complete ale serii pe Flashscore!