UEL: Înfrângere acasă pentru Racovițan și Sorescu / Egalitate între Marseille și Brighton

Marseille și Brighton au încheiat la egalitate, 2-2
Marseille și Brighton au încheiat la egalitate, 2-2Profimedia
Flashscore vă prezintă rezultatele partidelor care au început joi seară de la ora 19:45 în grupele Europa League.

Marseille - Brighton 2-2

Un penalty transformat de Joao Pedro în finalul partidei a făcut-o pe Brighton să evite cea de-a doua înfrângere consecutivă din Europa, după ce trupa lui De Zerbi a fost condusă la pauză cu 2-0 de Marseille, pe banca francezilor fiind Gennaro Gattuso.

În mod surprinzător, lider în Grupa B rămâne AEK Athena, după ce grecii au încheiat la egalitate cu Ajax, scor 1-1.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Rakow - Sturm Graz 0-1

Cu Racovițan titular și Sorescu rezervă neutilizată, polonezii de la Rakow au pierdut și în a doua etapă pe teren propriu în fața austriecilor de la Sturm Graz. Unicul gol al partidei a fost înscris de Boving în minutul 24.

Trupa lui Szwarga ocupă astfel ultima poziție în Grupa D, cu 0 în dreptul punctelor după primele două etape.

Aris - Rangers 2-1

Primul duel fără antrenorul Michael Beale, care a fost demis în această săptămână de Rangers, a dus și la primul eșec din Europa pentru scoțieni. Ciprioții de la Aris ajung la primul succes în cadrul unei Grupa C extrem de echilibrată, toate cele 4 componente având câte 3 puncte, după ce Betis a învins-o la rândul ei pe Sparta Praga cu același scor, 2-1.

Clasament Grupa C
Clasament Grupa CFlashscore

Sporting - Atalanta 1-2

Portughezii de la Sporting produc o mare surpriză neplăcută pe teren propriu, acolo unde învingătoarea Atalanta obține astfel maximum de puncte și este lider în Grupa D, acolo unde se mai află Rakow și Sturm Graz.

În celelalte partide, West Ham se impune în Germania în fața lui Freiburg, 2-1, în vreme ce TSC (Serbia) și Olympiacos au terminat la egalitate, 2-2.