UEL: Primul punct pentru românii de la Rakow / West Ham pierde în Grecia

Rakow și Sporting au încheiat la egalitate, 1-1
Rakow și Sporting au încheiat la egalitate, 1-1Profimedia
Primele partide din runda a treia a grupelor Europa League s-au desfășurat joi seara, de la ora 19.45. Iată rezultatele consemnate:

Olympiakos - West Ham 2-1

După două victorii consecutive în Grupa A, acolo unde continuă să fie lider, West Ham pierde pe terenul lui Olympiakos. La pauză, grecii conduceau cu 2-0, brazilianul Paqueta reușind să reducă din diferență pentru ciocănari abia în minutul 87.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Rakow - Sporting 1-1

Cu Racovițan titular în defensivă, polonezii de la Rakow s-au văzut conduși după primul sfert de oră în urma golului reușit de Coates. Este de menționat faptul că Sporting a rămas în 10 oameni încă din minutul 8, după ce Gyokeres a fost trimis la cabine.

Cu toate astea, gazdele nu au putut profita de avantajul numeric, reușind doar să egaleze în final prin Fabian Piasecki (min 79), rezultat în urma căruia Rakow obține primul punct în Grupa D, acolo unde ocupă ultima poziție.

Statistici

Marseille - AEK Atena 3-1

Francezii de la Marseille obțin prima victorie în Grupa B și urcă direct pe prima poziție. Situația este strânsă în una dintre cele mai echilibrate grupe din competiție, toate cele 4 formații având posibilitatea de a avansa în etapele eliminatorii.