Cele mai spectaculoase reveniri europene din era Klopp: Poate Liverpool să întoarcă rezultatul cu Atalanta?

Gini Wijnaldum, Trent Alexander-Arnold și Jordan Henderson de la Liverpool sărbătoresc (2019)AFP
Liverpool are nevoie de una dintre cele mai mari performanțe ale sale într-un meci european pentru a se califica în semifinalele Europa League.

Jucătorii lui Jurgen Klopp au primit trei goluri și au fost ținuți la zero de Atalanta în prima manșă a sferturilor de finală din Europa League, săptămâna trecută, pe Anfield.

Nu este nici pe departe prima dată când cormoranii se află în situația de a trebui să iasă din groapă. Liverpool are o istorie de răsturnare a deficitelor în mod dramatic - poate vă gândiți în primul rând la Istanbul în 2005, dar au fost multe altele.

Două în istoria recentă se disting, ambele sub tutela actualului manager Klopp.

Liverpool - Barcelona 4-0 (4-3 la general)

În drumul spre câștigarea titlului Ligii Campionilor 2019, Liverpool a avut mai întâi sarcina dificilă de a răsturna un scor de 3-0 încasat la Barcelona.

Împotriva celor mai mici din Europa, aceasta ar fi fost o sarcină măreață - dar împotriva Barcelonei, una dintre cele mai faimoase formații de pe continent, părea o sarcină imposibilă.

Barca, conștientă de dificultatea pierderii calificării, chiar a glumit pe rețelele de socializare pe tema ideii ca Liverpool să facă acest lucru.

După cum se precizează în postarea de mai sus, Liverpool a marcat prima în manșa secundă.

După doar șapte minute, prin grația lui Divock Origi, coromoranii au reușit să recupereze un gol, dar Barcelona avea să supraviețuiască presiunii lui Klopp pentru a intra la pauză cu un handicap de 1 gol (3-1 la general).

Trebuie spus că Alisson, care semnase recent cu Liverpool de la Roma, a avut o prestație incredibilă pentru a-i împiedica (printre alții) pe genialul Lionel Messi și pe Luis Suarez.

O schimbare după pauză, care părea de rău augur, s-a dovedit a fi de fapt pozitivă pentru echipa lui Klopp, Andy Robertson, accidentat, fiind înlocuit de Gini Wijnaldum.

Nu a durat mult timp pentru ca olandezul să aibă un impact, marcând cu un șut fulminant în minutul 54, înainte de a face dubla cu o lovitură de cap încântătoare două minute mai târziu.

Pentru cei care au ținut socoteala, Liverpool era atunci la egalitate cu Barcelona - un gând de neconceput înainte de startul meciului.

Barcelona, care aproape sigur avea ochii pe prelungiri și penalty-uri, s-a strâns după dubla lui Wijnaldum și Alisson a continuat să-și protejeze poarta intactă.

Cu zece minute rămase de disputat, Trent Alexander-Arnold i-a suprins pe catalani executând rapid un corner. Fundașul născut la Liverpool a trimis mingea în careu, de unde Origi, care era singurul jucător atent din interiorul careului de 18 metri, a înscris.

Liverpool - Dortmund 4-3 (5-4 la general)

A fost primul sezon al lui Klopp la Liverpool, așa că, în mod firesc, a trebuit să întâlnească fostul său club în fazele eliminatorii ale Europa League.

Prima manșă, o remiză 1-1, desfășurată în Germania, nu a oferit prea multe lucruri de care să scrie acasă, dar returul este ceva despre care suporterii lui Liverpool vorbesc cu mândrie și în prezent.

După doar nouă minute, echipa oaspete conducea cu 2-0 pe Anfield și părea că o va elimina pe Liverpool din Europa după ce a ajuns la pauză cu avantajul intact.

Trebuie remarcat, de asemenea, că această echipă Liverpool nu era încă echipa experimentată pe care o vom vedea spre sfârșitul anului 2020.

Echipele de startFlashscore

Cu toate acestea, mai era de disputat o repriză.

Origi, care avea să își câștige reputația, a lovit imediat după reluare și a declanșat haosul.

La scurt timp după aceea, Marco Reus a restabilit avantajul lui Dortmund, făcând 4-2 la general pentru germani.

Și apoi, ca un ceas, a urmat un gol aproximativ la fiecare zece minute până la finalul meciului.

Philippe Coutinho a marcat pentru Liverpool în minutul 66, apoi Mamadou Sakho a egalat în minutul 77. Dar la 4-4 (la general), cormoranii erau în continuare eliminați pe vechea regulă a golurilor în deplasare și aveau nevoie de încă un gol.

Liverpool, epuizată, a continuat să pună presiune, iar în timpul suplimentar Dejan Lovren a reluat cu capul o centrare bună a lui James Milner pentru a oferi o altă revenire celebră a jucătorilor de pe Anfield.

Atalanta - Liverpool?

Înainte de a se lovi o minge în această seară, italienii conduc pe Reds cu 3-0 la general.

Un potențial pozitiv pentru Liverpool este faptul că a câștigat 5-0 pe stadionul Gewiss al Atalantei în 2020, dar un semn negativ semnificativ este că nu se poate baza pe publicul de pe Anfield pentru a întoarce rezultatul.

Cu siguranță, fanii care călătoresc își vor face simțită prezența - mai ales dacă se înscrie un gol timpuriu, dar avantajul suporterilor este ferm în favoarea Atalantei.

Italienii au un avantaj de trei goluri și vor fi conștienți de linia frontală șubredă a lui Liverpool și de dificultatea de a sparge echipele defensive.

Dacă Atalanta "parchează autobuzul", va fi nevoie de poate cea mai mare performanță ofensivă a unei echipe a lui Klopp în meciurile eliminatorii din Europa League pentru a întoarce deficitul.

Toți ochii sunt ațintiți asupra lui Mohamed Salah, Darwin Nunez, Luis Diaz, Diogo Jota și Cody Gakpo.

Urmărește Atalanta - Liverpool pe Flashscore, joi, ora 22:00