UECL: Eintracht Frankfurt a scăpat victoria printre degete / Sturm Graz a făcut un pas mare către optimi

Gustaf Nilsson reușește să restabilească egalitatea pentru Royale Union
Gustaf Nilsson reușește să restabilească egalitatea pentru Royale UnionAFP
Primele patru meciuri din play-off-ul Conference League s-au încheiat cu trei victorii ale gazdelor și o remiză.

Norvegienii de la Molde păreau să fi luat o opțiune serioasă de calificare după ce au condus Legia Varșovia cu 3-0 la pauză, însă polonezii au reușit să reducă din handicap în repriza secundă și să marcheze de două ori, reușite care le dau speranțe de accedere în turul următor după duelul decisiv de pe teren propriu.

Sturm Graz s-a impus cu 4-1 în duelul cu Slovan Bratislava. Ambele echipe reușiseră să înscrie până în minutul 8, însă austriecii au reușit apoi să mai marcheze de trei ori pentru a-și asigura o victorie fără emoții.

În Grecia, Ferencvaros a reușit să deschidă scorul în debutul partidei cu Olympiacos, însă reușita a fost anulată pe motiv de offside. Gazdele au dat lovitura decisivă pe final, El Kaabi aducând-le victoria elenilor în minutul 83.

La Bruxelles, Royale Union și Eintracht Frankfurt le-au oferit fanilor un meci spectaculos cu patru goluri. S-a terminat 2-2, gazdele reușind să revină după ce în minutul 10 erau conduse cu 2-0.

Partidele retur sunt programate săptămâna viitoare pe 22 februarie.