Racovițan și Sorescu părăsesc Europa / Ajax obține prima victorie / Rangers învinge Betis

Ajax a învins-o cu 3-1 pe AEK Athena
Ajax a învins-o cu 3-1 pe AEK AthenaProfimedia
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate joi seară în ultima rundă din grupele Europa League.

Freiburg

Cele două formații s-au întâlnit chiar în ultima etapă a grupelor. Ciocănarii s-au impus cu 2-0, scor stabilit încă din prima repriză după reușitele semnate de Kudus și Alvarez.

În cealaltă partidă din grupă, Olympiakos a învins-o pe TSC cu 5-2, grecii continuând în Conference League.

Clasament final Grupa A
Clasament final Grupa AFlashscore

GRUPA B

Brighton

Marseille

Cele două formații calificate s-au întâlnit și ele în partida care a încheiat faza grupelor. Englezii s-au impus la limită, scor 1-0, unicul gol fiind marcat de atacantul brazilian Joao Pedro în minutul 88.

În cealaltă partidă din grupă, Ajax a luptat pentru a obține prima victorie care să îi permită accesul în Conference League. Olandezii i-au învins cu 3-1 pe grecii de la AEK Athena.

Clasament final Grupa B
Clasament final Grupa BFlashscore

GRUPA C

Rangers

Rangers a oferit meciul serii în deplasarea de pe terenul celor de la Betis Sevilla, acolo unde scoțienii au fost extrem de conștienți de faptul că nu aveau o altă variantă decât cea a victoriei. Iar acest lucru le-a reușit! După 2-2 la pauză, oaspeții conducând de fiecare dată, lovitura de grație a venit abia în minutul 78, când Roofe, venit de pe bancă, a adus calificarea pentru Rangers.

De partea cealaltă, Betis Sevilla continuă în Conference League, în vreme ce Sparta Praga merge în play-off-ul optimilor Europa League. Cehii s-au impus cu 3-1 pe terenul lui Aris.

Clasament final Grupa C
Clasament final Grupa CFlashscore

GRUPA D

Sporting

Italienii de la Atalanta au făcut instrucție cu polonezii de la Rakow, pe care i-au învins cu 4-0. Racovițan a fost titular pentru gazde, în vreme ce Sorescu a intrat în ultimele minute ale meciului. Pentru cei doi jucători români a fost ultima experiență europeană din acest sezon.

Pe locul 2, Sporting a obținut și ea o victorie fără emoții pe teren propriu, 3-0 cu Sturm Graz, austriecii mergând în Conference.