Leverkusen și Slavia defilează și ies câștigătoare din grupe / Liverpool pierde în Belgia

Leverkusen a învins-o pe Molde cu 5-1
Leverkusen a învins-o pe Molde cu 5-1AFP
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate joi seară în ultima rundă din cadrul grupelor Europa League.

Șase partide s-au disputat de la ora 19:45.

Bayer Leverkusen - Molde 5-1

Un adevărat recital au dat elevii lui Xabi Alonso în ultima partidă din Grupa H, câștigată autoritar de Bayer cu maximum de puncte. Revenit recent după o accidentare, Patrik Schick a punctat din nou pentru germani, deschizând balul încă din minutul 6.

La pauză, tabela arăta deja scorul de 3-0, iar în actul secund s-au înscris alte 3 goluri, ultimul dintre acestea fiind reușit de oaspeți, care vor continua în Europa, însă în Conference League.

Bayer merge mai departe în optimi alături de azerii de la Qarabag, învingători și ei cu 2-1 în fața suedezilor de la Hacken, eliminați din Europa.

Clasament final Grupa H
Clasament final Grupa HFlashscore

Royale Union SG - Liverpool 2-1

Belgienii au arătat că nu a fost o victorie întâmplătoare pe teren propriu, deși rezultatul pozitiv nu le permite decât accederea în Conference League.

Liverpool este câștigătoarea Grupei E, în ciuda faptului că este pentru a doua oară când elevii lui Klopp pierd în deplasare în acest sezon european.

Cormoranii adună 12 puncte și merg mai departe în optimi alături de francezii de la Toulouse, care au dispus cu 2-1 pe terenul lui LASK Linz, austriecii fiind eliminați din Europa.

Clasament final Grupa E
Clasament final Grupa EFlashscore

Slavia Praga - Servette 4-0

Cehii s-au arătat hotărâți să iasă învingători în Grupa G, acolo unde Slavia a depășit-o pe AS Roma la numărul de puncte.

Toate cele 4 goluri au fost marcate în prima repriză. Internaționalul român Andres Dumitrescu a intrat în repriza a doua pentru Slavia.

Chiar dacă la rândul lor italienii i-au învins cu 3-0 pe cei de la Sheriff Tiraspol, elevii lui Mourinho merg mai departe în optimi cu 13 puncte. Fosta adversară a Farului a fost eliminată din competiție, în vreme ce Servette continuă în Conference League.