Fostul jucător al echipelor Arsenal și Chelsea a devenit cel mai bun marcator din istoria Europa League

Pierre-Emerick Aubameyang îl egalează pe Falcao
Pierre-Emerick Aubameyang îl egalează pe FalcaoProfimedia
Marseille a reușit o remiză (2-2) cu echipa Șahtior Donețk, în prima manșă a play-off-ului pentru optimile Europa League.

Spectacolul de pe arena Volksparkstadion din Hamburg a fost rezervat pentru repriza secundă, după ce în prima parte tabela indica o remiză albă.

După pauză, Marseille a condus de două ori prin reușitele lui Aubameyang (min. 64) și Ndiaye (min. 90), însă de fiecare dată ucrainenii au revenit, Matviienko (min. 68) și Eguinaldo (min. 90+3) salvând rezultatul de egalitate.

Odată cu golul marcat, Pierre-Emerick Aubameyang a devenit cel mai bun marcator din toate timpurile din Europa League, egalând recordul stabilit de Radamel Falcao, notează presa internațională.

Chiar dacă echipa sa a rușit doar un rezultat de egalitate, Aubameyang a scris o filă de istorie, reușind să marcheze care a marcat un număr tot de 30 de goluri în Europa League în cariera sa.

Jucătorul de 34 de ani a realizat această performanță în 54 de apariții, marcând pentru Borussia Dortmund (8 goluri), Arsenal (14 goluri), Barcelona (2 goluri) și Marseille (6 goluri).