West Ham și Fiorentina se vor întâlni în finala Conference League

Învingătoarea dintre Basel și Fiorentina s-a decis în ultimul minut din reprizele de prelungireAFP
Meciurile de joi seara au stabilit finalistele care se vor întâlni în marea finală Conference League, programată pentru data de 7 iunie.

AZ Alkmaar - West Ham 0-1

Neînvinși în 23 de meciuri europene pe teren propriu din 2017, olandezii de la AZ Alkmaar au cedat în ultimul minut de joc, lovitura lui Pablo Fornals a asigurat victoria cu 3-1 la general, iar englezii și-au asigurat locul la Praga.

Notele acordate de Flashscore
Notele acordate de FlashscoreFlashscore

Ciocănarii merg în finala UEFA Conference League după 3-1 la general. Trupa lui David Moyes ajunge într-o finală europeană după o pauză de 47 de ani.

Basel - Fiorentina 1-2 (1-3)

Duelul dintre Basel și Fiorentina a fost unul cu adevărat dramatic. Scorul din tur s-a repetat, de această dată în favoarea italienilor, astfel încât meciul a continuat cu două reprize de prelungiri.

Marcatori
MarcatoriFlashscore

Finalul părea să se decidă în urma loviturilor de departajare, însă cehul Antonin Barak s-a opus, golul său din minutul 120+9 ducându-i pe violeți în marea finală cu West Ham.