Rezultate Conference League: Fiorentina, West Ham, Alkmaar și Basel sunt în semifinale

Fiorentina s-a calificat în semifinale
Fiorentina s-a calificat în semifinaleProfimedia
Joi seara au avut loc meciurile retur din sferturilor de finală Conference League.

West Ham, AZ Alkmaar, Fiorentina și Basel s-au calificat în semifinalele Conference League.

Nice - Basel 1-1, după prelungiri 1-2 (în tur 2-2)

Nice a deschis scorul rapid, în minutul 9, când Laborde a transformat în gol pasa lui Aaron Ramsey. Francezii se îndreptau spre calificare, însă Basel nu a renunțat la luptă și a reușit să egaleze pe final de meci. Augustin a restabilit egalitatea în minutul 86 și a trimis meciul în extra time.

Statistici meci
Statistici meciFlashscore

În minutul 98, Kasim Adams finalizează cu capul centrarea lui Males și o aduce pe Basel în avantaj.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

West Ham - Gent 4-1 (în tur 1-1)

După o primă repriză în care le-a dat propriilor suporteri emoții, West Ham a defilat și s-a calificat în semifinale. Gent a deschis scorul în deplasarea din Londra (Cuypers în min. 26), însă Antonio a restabilit egalitatea după doar nouă minute.

West Ham s-a dezlănțuit în repriza secundă și a marcat de încă 3 ori până în minutul 63. Paqueta, Rice și Antonio au marcat și au asigurat un final de meci fără emoții.

AZ Alkmaar - Anderlecht 2-0, d.p.4-1 (în tur 0-2)

AZ Alkmaar a reușit să înscrie de două ori în primele 13 minute. Pavlidis a marcat ambele goluri și a anulat avantajul lui Anderlecht. Până la sfârșitul partidei nu s-a mai înscris, astfel că s-a trecut la prelungiri. Nici în cele două reprize suplimentare nu s-a mai marcat, astfel că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare.

Vertonghen și Sardella au ratat de la punctul cu var pentru Anderlecht, în timp ce olandezii au înscris de patru ori și s-au calificat în semifinalele Conference League.

Fiorentina - Lech Poznan 2-3 (în tur 4-1)

Deși s-a impus în tur cu 4-1 în deplasarea din Polonia, Fiorentina a reușit o calificare mult mai grea decât se aștepta. Polonezii au mers în Italia hotărâți să-și joace șansa și au deschis scorul rapid, în minutul 9, prin Sousa. În repriza secundă lucrurile s-au înrăutățit pentru gazde. Lech Poznan și-a mărit avantajul în minutul 64, după ce Velde a transformat un penalty. După doar 5 minute, proporțiile se contura o surpriză imensă. Sobiech a dus scorul la 0-3 și a anulat avantajul italienilor.

Fiorentina s-a trezit însă la timp și a reușit să înscrie de două ori, în minutele 78 și 90+2, pentru a-și asigura calificarea în semifinalele competiției.