Conference League: Victorie pentru West Ham/Basel dă lovitura pe final

Benhrama a marcat golul de 1-1 pentru West Ham
Benhrama a marcat golul de 1-1 pentru West HamProfimedia
Basel a reușit să dea lovitura în minutele de prelungire ale partidei cu Fiorentina și s-a impus cu 2-1 în deplasare în manșa tur a semifinalelor Conference League. La Londra, West Ham United s-a impus cu același scor 2-1 în fața olandezilor de la AZ Alkmaar.

Fiorentina - FC Basel 1-2

Fiorentina a condus multă vreme ostilitățile de pe stadionul Artemio Franchi, golul lui Cabral din minutul 25 oferindu-le gazdelor un avantaj bine meritat.

Elvețienii au dat, însă, lovitura pe final. Mai întâi, Diouf (71) a reușit să-l învingă pe portarul Terracciano, pentru ca Amdouni să dea lovitura de grație în minutul 90+2.

West Ham United - AZ Alkmaar 2-1

La Londra, West Ham s-a văzut condusă la pauză, după ce golul lui Reijnders (42) le-a oferit oaspeților speranța că ar putea pleca neînvinși de pe stadionul olimpic.

Nu a fost să fie, ”ciocănarii” revenind în repriza secundă. Mai întâi Benhrama a transformat un penalty în minutul 67, pentru ca Antonio să stabilească scorul final nouă minute mai târziu, pentru a conferi formației engleze șanse sporite de calificare în final competiției.

Meciurile retur sunt programate joia viitoare, finala urmând să aibă loc pe 7 iunie la Praga.