UECL: Aston Villa învinge la penalty-uri Lille / Fiorentina, misiune grea cu Plzen

Rezultatele serii în Conference League
Rezultatele serii în Conference LeagueProfimedia/ IMAGO
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate joi seară (18 aprilie) în sferturile de finală Europa Conference League.

Două partide s-au disputat de la orele 19:45, ambele având nevoie de prelungiri pentru a stabili formațiile care merg mai departe în faza semifinalelor.

Lille - Aston Villa 2-1 (3-4 după lovituri de departajare) rezultat tur: 1-2

Francezii au fost mult mai montați în partida decisivă de pe Stade Pierre-Mauroy, acolo unde turcul Yazici a semnat deschiderea de scor după un sfert de oră de joc.

Golul cu numărul doi a venit tot din partea gazdelor, în urma unui corner la care goalkeeperul argentinian, huiduit de suporterii francezi pe tot parcursul partidei, a fost învins de o lovitură de cap imparabilă a căpitanului Benjamin Andre.

Jocul elevilor lui Unai Emery a lăsat de dorit în această partidă, fotbaliștii de la Villa arătând adesea lipsă de idei în ultima treime.

Cu toate astea, fundașul Matty Cash a fost salvarea englezilor și totodată cel mai periculos om pentru poarta lui Chevalier.

Cu trei minute înainte de finalul timpului regulamentar, polonezul a profitat de o greșeală a portarului francez, care a scăpat balonul din posesie, și a trimis astfel partida în prelungiri.

Tabela a rămas intactă în cele două reprize extra time, astfel încât totul s-a decis la lovituri de departajare.

O fază uluitoare l-a avut din nou în prim-plan pe Emi Martinez, portarul argentinian fiind deja cunoscut pentru felul în care obișnuiește să îi întărâte pe suporterii echipei adverse. După ce a respins primul penalty executat de Bentaleb, goalkeeperul le-a făcut semn fanilor lui Lille să tacă.

Centralul slovac Kruzliak a comis la rândul său o eroare nemaivăzută în fotbalul modern, arătându-i lui Martinez cartonașul galben. Arbitrul a uitat însă că goalkeeperul a mai fost avertizat cu galben în minutul 39 pentru trageri de timp, astfel încât această decizie a fost anulată, iar Martinez a rămas între buturile porții pentru loviturile de pedeapsă.

Omologul Chevalier a restabilit egalitatea după ce a parat la rândul său penalty-ul executat de Bailey.

Martinez s-a dovedit a fi în cele din urmă eroul calificării pentru Villa, după ce l-a blocat pe căpitanul Andre, ultimul executant. Englezii vor întâlni în semifinale învingătoarea dintre Olympiakos și Fenerbahce.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

Fiorentina - Viktoria Plzen 0-0 (2-0 după extra time) rezultat tur: 0-0

Nu a fost deloc o misiune ușoară pentru italienii de la Fiorentina, care în două partide nu au reușit să înscrie în poarta cehilor de la Plzen, la capătul celor 90 de minute regulamentare.

Mai mult decât atât, cei de la Plzen au rămas în 10 oameni încă din minutul 66, după eliminarea lui Cadu. Statisticile au fost de-a dreptul grăitoare la capătul celor 90 de minute: 23-2 în favoarea italienilor în ceea ce privește ocaziile de poartă, oaspeții rezistând eroic.

În prima repriză a prelungirilor avea să vină și golul mult așteptat de fanii Viola. Nicolas Gonzalez a fost cel care a tăiat emoțiile fanilor prezenți pe Stadio Artemio Franchi, cu un gol marcat în minutul 92 în urma unui corner.

Golul 2 al Fiorentinei a venit în minutul 105, autorul fiind Biraghi. Italienii vor disputa semifinala cu învingătoarea dintre Club Brugge și PAOK, echipa lui Răzvan Lucescu.