Lucescu Jr pierde în Belgia, dar calificarea se joacă la Salonic / Victorie la limită pentru Aston Villa

Răzvan Lucescu în timpul meciului cu FC Bruges
Răzvan Lucescu în timpul meciului cu FC BrugesProfimedia
PAOK Salonic a fost învinsă cu 1-0 în deplasare cu FC Bruges din sferturile de finală ale Conference League. Într-o altă partidă, Aston Villa s-a impus cu 2-1 în fața francezilor de la Lille.

FC Bruges - PAOK Salonic 1-0

Echipa lui Răzvan Lucescu a început cu stângul partida din Belgia cu FC Bruges. Gazdele au reușit să deschidă scorul încă din minutul 6, prin reușita lui Vetlesen.

Partida s-a echilibrat, apoi, însă elenii nu au reușit să se apropie periculos de poarta celor de la FC Bruges, echipa lui Lucescu Jr reușind să expedieze primul șut pe cadrul porții abia în minutele de prelungire ale partidei.

Nici gazdele nu au avut mai mult succes. Au controlat posesia și s-au apropait mai mult de buturile adverse, însă fără prea mare periculozitate.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Pe final, însă, belgienii au avut șansa de a-și dubla avantajul, însă Thiago a ratat în minutul 81 penalty-ul acordat pentru un fault în careu.

Calificarea urmează, așadar, să se decidă joia viitoare în returul care va avea loc la Salonic.

Aston Villa - Lille 2-1

La Birmingham, Ollie Watkins a declanșat fiesta în tribunele de pe Villa Park încă din minutul 13 al partidei cu Lille, atacantul reușind să deschidă scorul după un assist al lui McGinn.

Din servant, mijlocașul scoțian s-a transformat în marcator în minutul 56 și se părea că specialistul în cupe europene, Unai Emery, este cu un pas în semifinalele competiției.

Francezii au forțat, însă, marcarea unui gol care să îi mențină în cursa calificării. Au crezut că au reușit acest lucru în minutul 64, dar reușita lui Gudmundsson a fost anulată pe motiv de offside.

Golul a venit în cele din urmă în minutul 85, când Diakite a reușit să-l învingă pe Dibu Martinez și să stabilească astfel un retur tensionat peste o săptămână.