Vadim Rață a adus victoria Moldovei în Feroe, în preliminariile EURO 2024

Vadim Rață, decisiv în preliminariile EURO 2024
Vadim Rață, decisiv în preliminariile EURO 2024Profimedia
Mijlocaşul Vadim Raţă (FC Voluntari) a marcat golul prin care selecţionata Republicii Moldova a învins echipa Insulelor Feroe cu scorul de 1-0, duminică, în deplasare, în preliminariile EURO 2024 la fotbal.

Raţă a marcat în minutul 53, a primit un cartonaş galben în min. 59 şi a fost înlocuit în min. 77.

Atacantul Vitalie Damaşcan (Sepsi OSK Sfântu Gheorghe) a jucat în prima repriză, portar fiind apărată de Dorian Răilean (Chindia Târgovişte).

Mijlocaşul Jasmin Kurtic (Universitatea Craiova) a jucat din minutul 71 pentru echipa Sloveniei, care a dispus de San Marino cu 4-0, în deplasare.

Fundaşul Risto Radunovic (FCSB) a fost rezervă în naţionala Muntenegrului, care a învins Bulgaria cu 2-1.

Albania a produs surpriza zilei, prin victoria cu 2-0 în faţa Poloniei, prin golurile marcate de Jasir Asani (37) şi Mirlind Daku (62).