Preliminarii Euro: Albania, victorie mare în fața Poloniei / Olanda întoarce scorul în Irlanda

Duel din partida Irlanda - Olanda
Duel din partida Irlanda - OlandaProfimedia
Flashscore vă prezintă rezultate echipelor naționale înregistrate duminică seara în cadrul preliminariilor Euro 2024.

Albania - Polonia 2-0

Albania a obținut o victorie imensă în fața Poloniei, care a propulsat-o pe prima poziție în grupă. Asani (37), un eurogol, și Daku (62) au semnat cele două reușite care apropie naționala albaneză de a doua sa participare din istorie la un Campionat European.

Polonia ocupă în prezent locul patru în grupă, iar șansele de calificare s-au redus dramatic pentru Lewandowsk&Co.

Irlanda - Olanda 1-2

Irlanda a început tare partida de pe teren propriu cu naționala din ”țara lalelelor” și a obținut un penalty încă din primele minute, care a fost transformat de Idah (5).

Nu a trecut, însă, sfertul de oră și olandezii au reușit să restabilească egalitatea tot din penalty, prin Gakpo (19).

Scorul final a fost stabilit de Weghorst în minutul 56.

Ca urmare a acestui succes, Olanda a urcat pe locul 2 în clasament, cu 9 puncte (la egalitate cu Grecia)

Franța este lideră în grupa B cu cinci victorii din tot atâtea posibile.

Lituania - Serbia 1-3

Hat-trick-ul lui Mitrovic a rezolvat deplasarea din Lituania încă din prima repriză. Gazdele au redus din handicap cu puțin timp înaintea pauzei, dar sârbii au fost în control în partea secundă.

Grație acestei victorii, Serbia ocupă poziția secundă în grupă, la egalitatea de puncte cu Ungaria (10), dar și cu un meci mai mult disputat.

În celelalte partide ale serii, Slovenia s-a impus așteptat în San Marino cu 4-0, iar Grecia a câștigat cu Gibraltar cu 5-0.