FRF a stabilit cele trei urne valorice pentru tragerea la sorți a grupelor Cupei României

Sepsi OSK a câștigat ultimele două ediții ale Cupei României
Sepsi OSK a câștigat ultimele două ediții ale Cupei RomânieiProfimedia
În faza grupelor Cupei României 2023/24 s-au calificat 15 formații din Superligă, 6 din Liga 2 și 3 din Liga 3.

Singura echipă din Superliga care nu s-a calificat în grupe este Poli Iași. Moldovenii au fost eliminați în play-off de SCM Zalău (Liga 3) cu scorul de 3-0.

Tragerea la sorți a grupelor Cupei României va avea loc miercuri, 6 septembrie, de la ora 15:00.

Echipele calificate în grupe:

Urna 1: Farul Constanța, FCSB, CFR Cluj, Universitatea Craiova, FC Rapid 1923, Sepsi OSK, U Craiova 1948, ACS Petrolul 52

Urna 2: FC Voluntari, Universitatea Cluj, FC Botoșani, Hermannstadt, UTA Arad, Dinamo 1948, Oțelul Galați, Chindia Târgoviște

Urna 3: CSA Steaua, Gloria Buzău, Corvinul 1921 Hunedoara, CSM Alexandria, FC Bihor Oradea, CS Tunari, SCM Zalău, Progresul Pecica

Urne valorice
Urne valoriceFRF

Vor fi trase la sorți 4 grupe a câte 6 echipe:

– două echipe din urna valorică 1

– două echipe din urna valorică 2

– două echipe din urna valorică 3

Pentru fiecare grupă în parte, primei echipe extrase din urna valorică 1, respectiv 2 i se va atribui denumirea generică “1a”, respectiv “2a”, iar cea de-a două extrasă va primi denumirea de “1b” și “2b”. În același timp, echipele din urna valorică 3, deja împarțite în grupe, vor primi prin tragere la sorți denumirea generică “3a” și “3b”.

Model grupe
Model grupeFRF

Toate echipele vor juca un meci cu o echipă din urna 1, un meci cu o echipă din urna 2 și un meci cu o echipă din urna 3 la nivelul grupei relevante, conform următorului țintar:

Etapa 1: 3b-1b; 2b-1a; 3a-2a; - 27 septembrie 2023

Etapa 2: 2a-1b, 3a-1a, 3b-2b - 1 noiembrie 2023

Etapa 3: 1a-1b, 2a-2b, 3a-3b; - 6 decembrie 2023

* Partidele se vor disputa pe terenul formației mai slab clasată în sezonul precedent.

Primele două echipe clasate în fiecare grupă în parte se califică în faza sferturilor de finală urmând a disputa următoarele meciuri conform schemei de mai jos, cu mențiunea că echipele câștigătoare ale grupelor vor disputa meciurile pe teren propriu. De asemenea, În semifinale, câștigătoarele sferturilor de finală 1 și 3 vor fi gazde.