Omul record Cristiano Ronaldo aduce Portugaliei o primă victorie ușoară. Rezultatele grupei

Cristiano Ronaldo revine în Europa și marchează 2 goluri
AFP
Portugalia s-a impus cu 4-0 în fața lui Liechtenstein, în primul meci al grupei J din preliminariile Euro 2024. În aceeași grupă, Bosnia a obținut și ea o victorie lejeră cu 3-0 împotriva Islandei.

Portugalia - Liechtenstein 4-0

Câștigătoarea Campionatului European din 2016, Portugalia, a început campania de calificare la a opta ediție consecutivă a competiției cu o victorie categorică cu 4-0 în fața micului stat Liechtenstein. Cristiano Ronaldo, care a stabilit un nou record mondial de 197 de selecții la echipa națională, a marcat o dublă.

Portughezii și-au făcut un meci ușor încă din startul partidei, când Joao Cancelo a deschis scorul în minutul 8. La pauză, lusitanii conduceau doar cu 1-0, grație golului înscris de fundașul transferat recent de Bayern Munchen.

Statistici
Flashscore

Mai multe statistici Portugalia - Liechtenstein

Portugalia a defilat în a doua repriză în fața lui Liechtenstein. Bernardo Silva a majorat avantajul imediat după reluare, în timp ce Cristiano Ronaldo a închis tabela cu o dublă: un penalty transformat în minutul 51 și o lovitură liberă executată în forță care l-a învins pe portarul lui Liechtenstein (min 63).

Marcatori
Flashscore

Omul meciului desemnat de Flashscore: Joao Cancelo (Portugalia)

Bosnia - Islanda 3-0

Bosnia și Herțegovina a pornit cu dreptul în căutarea primei prezențe din istoria sa la o fază finală a Campionatului European. Calificarea pentru ediția din 2024 a început perfect, deoarece o dublă a lui Rade Krunić a ajutat-o să obțină o victorie zdrobitoare cu 3-0 în fața Islandei.

Statistici
Flashscore

Mai multe statistici Bosnia - Islanda

Krunic, mijlocașul lui AC Milan, a înscris de două ori în prima repriză (min 14 și min 40), în timp ce Dedic a închis tabela în minutul 63.