Ianis Hagi, după calificarea României la Euro: ”Nu cred în coincidențe, cred în destin”

Bucuria calificării la Euro
Bucuria calificării la EuroProfimedia
România merge din nou la un turneu final după o pauză de 8 ani. Tricolorii lui Iordănescu au învins-o în Ungaria pe Israel, scor 2-1, după golurile reușite de Pușcaș și Ianis Hagi.

România va participa pentru a șasea oară în istorie la un Campionat European după rezultatul obținut sâmbătă seară.

După 1-1 la pauză, Ianis Hagi a marcat golul decisiv în actul secund, în minutul 63. La finalul partidei, mijlocașul ofensiv de la Alaves a declarat că România se poate ”lupta de la egal la egal cu orice echipă”.

Ianis Hagi: ”Nu cred în coincidențe, cred în destin”

"Am reușit să ne calificăm în 9 meciuri, ceea ce e foarte bine. Suntem foarte fericiți. Am demonstrat că am fost pregătiți. Golul lor nu a schimbat multe, știam că trebuie să fim echilibrați. Știm foarte bine unde suntem. În seara asta ne-am adaptat foarte bine, așa cum am făcut-o în toată campania. Ne-am continuat planul și a venit și golul nostru.

Nici nu mai știu cum a ajuns mingea la mine la golul 2. Era la un moment dat la Răzvan, am strigat să mi-o dea, am vrut să îi pasez lui Puși (n.r. - Pușcaș), după a sărit la mine și am întors-o la colțul scurt. S-a simțit calificarea după acel gol.

Nu cred în coincidențe, cred în destin. Îți faci destinul prin muncă. Domnul Iordănescu este un muncitor, eu sunt un muncitor. Putem să ne luptăm de la egal la egal cu orice echipă. Ne-am calificat la EURO, România a fost pregătită de la primul meci și s-a văzut asta.

Rămâne să jucăm pe Arena Națională cu un stadion plin, încercăm să-i facem fericiți pe suporteri. Să terminăm pe primul loc ar fi un avantaj pentru toată țara, asta ne dorim", a spus Hagi a finalul partidei.

Marți, 21 noiembrie, România va primi vizita Elveției în ultima rundă din Grupa I. Partida va conta mai mult doar în ceea ce privește repartizarea echipelor în urne pentru tragerile la sorți, având în vedere că ambele vor merge la Euro.

Urmărește România - Elveția pe Flashscore!