Franța obține cea mai categorică victorie din istoria preliminariilor Euro / Olanda merge la turneul final

Jucătorii Franței se felicită după un autogol marcat de Gibraltar
Jucătorii Franței se felicită după un autogol marcat de GibraltarProfimedia
Franța a zdrobit Gibraltar în preliminariile Euro 2024, într-o partidă contând pentru Grupa B. ”Cocoșii galici” s-au impus cu 14-0, bifând astfel cea mai categorică victorie din istoria participărilor sale în preliminariile Euro, dar a bifat și cea mai mare marjă de victorie din istoria calificărilor la Campionatul European. Într-o altă partidă, Olanda a învins Irlanda cu 1-0 și a obținut biletele pentru turneul final din Germania.

Din postura de mari favoriți, francezii au început ca din pușcă partidă și au pus presiune pe adversari, care nu au rezistat și și-au marcat două autogoluri în doar cinci minute.

Mai întâi Santos a înscris în proprie poartă în minutul 3, înainte ca Mouelhi să repete isprava colegului său două minute mai târziu.

Zaire-Emery, care a devenit cel mai tânăr jucător care joacă titular în naționala Franței din 1914 încoace, a majorat scorul la 3-0 în minutul 16, devenind și cel mai tânăr marcator din ultimii 100 de ani pentru ”cocoșii galici”, dezastrul micuței Gibraltar amplificându-se după ce Santos a văzut cartonașul roșu și și-a lăsat echipa în inferioritate numerică.

Reușitele lui Mbappe (penalty), Clauss, Coman și Fofana au dus scorul la 7-0 până în minutul 37.

Repriza secundă a continuat în aceeași notă, Rabiot, Coman și Dembele fiind următorii marcatori ai ”cocoșilor galici”, pentru ca Mbappe să completeze apoi hattrick-ul în minutele 75 și 82.

”Dubla” lui Giroud din minutele finale a consfințit cea mai categorică victorie din istoria preliminariilor Euro (precedentul record a fost înregistrat în partida Azerbaidjan - Germania 0-13 din 2006).

Olanda - Irlanda 1-0

Naționala Olandei a obținut o victorie la limită în fața Irlandei, suficientă, însă, pentru a obține calificarea la Euro 2024.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Weghorst în minutul 12.

”Portocala mecanică” a acumulat astfel 15 puncte în clasament, cu trei mai multe decât Grecia, dar olandezii au avantajul rezultatelor din meciurile directe și nu mai pot fi depășiți în clasament.