Șoc în DFB Pokal! Bayern Munchen a fost eliminată de o echipă din liga a treia

Bayern Munchen a fost eliminată din DFB Pokal
Bayern Munchen a fost eliminată din DFB PokalProfimedia
Meciul din şaisprezecimile de finală dintre FC Saarbrucken (liga a 3-a) şi Bayern Munchen a avut loc miercuri seara, conform programării inițiale, după ce a fost incert din cauza terenului îmbibat cu apă, în urma ploilor abundente.

Saarbrucken - Bayern Munchen 2-1

După ce în Bundesliga a zdrobit-o pe Darmstadt cu un necruțător 8-0, Bayern Munchen nu a reușit să treacă de o echipă din liga a treia. Thomas Muller a deschis scorul în minutul 16 și părea că va fi o victorie la pas pentru bavarezi. Sontheimer a restabilit însă egalitatea în minutul 45+1. Prelungirile meciului au fost incendiare. În minutul 90+6, gazdele au reușit să înscrie golul calificării prin Gaus.

Thomas Tuchel a aliniat la start o formație în care s-au regăsit nume importante, precum Neuer, De Ligt, Kim, Kimmich, Sane, Davies și Choupo-Moting.

Note jucători Bayern Munchen
Note jucători Bayern MunchenFlashscore

Bayern Munchen are 20 de trofee în Cupa Germaniei, ultimul cucerit în sezonul 2019/2020.