Kimmich (Bayern) suspendat pentru două meciuri după ce a primit cartonaș roșu

Mijlocașul lui Bayern, Joshua Kimmich, părăsește terenul după ce a fost eliminat în weekendReuters
Mijlocașul echipei Bayern Munchen, Joshua Kimmich (28 de ani), a fost suspendat pentru două meciuri în Bundesliga, după ce a primit cartonașul roșu în minutul 4 al meciului câștigat sâmbătă cu 8-0 în fața echipei Darmstadt, a anunțat, luni, Federația Germană de Fotbal (DFB).

Interdicția înseamnă că Kimmich va lipsi de la meciul lui Bayern de sâmbătă, de pe terenul Borussiei Dortmund, și de la meciul de săptămâna viitoare, pe teren propriu, cu promovata Heidenheim.

Internaționalul german Kimmich a primit un cartonaș roșu direct când nu a reușit să controleze o pasă a propriului portar Manuel Neuer (37) și apoi l-a tras pe Marwin Mehlem (26) la marginea careului.

Darmstadt a avut apoi doi jucători eliminați înainte ca gazdele să înscrie de opt ori după pauză.

Campioana Bayern se află pe locul al doilea, cu 23 de puncte, la două în spatele liderului Bayer Leverkusen. Dortmund se află pe locul patru, cu 21 de puncte.