Ianis Hagi, criticat dur de presa spaniolă: ”Altă șansă ratată”

Ianis Hagi a fost integralist în partida cu Bilbao
Ianis Hagi a fost integralist în partida cu BilbaoProfimedia
Ianis Hagi a fost pentru prima oară integralist în acest sezon la Alaves, evoluând toate minutele în partida de cupă cu Athletic Bilbao pierdută cu 2-0. Deși a beneficiat de încrederea antrenorului Luis García Plaza, jucătorul român a dezamăgit crunt în opinia presei locale.

Publicația bască El Correo nu i-a dat notă în ciuda faptului că a jucat toată partida și a vorbit despre ”o altă oportunitate ratată. Combină acțiunile meritorii cu erorile neforțate. Chiar dacă încearcă și muncește în apărare, contribuția sa în joc este prea lipsită de consistență”, a scris El Correo.

Noticias de Alava i-a acordat nota 5, scriind că „a avut o ocazie pe care a finalizat-o bine, din pasa lui Blanco, dar cam atât. Deși nimeni nu-i contestă talentul cu mingea, realitatea este că îl arată prea puțin”.

Ianis Hagi a fost și el prezent la meciul de pe San Mamés, dar a avut un impact minim în desfășurarea jocului, cu excepția unei singure ocazii la începutul partidei. Mijlocașul ofensiv român a evoluat în partea dreaptă a atacului, fără să se simtă deloc în largul său, într-o seară în care Deportivo Alavés nu a reușit să își impună stilul de joc. Alavés a încheiat meciul resemnată, fără a fi capabilă să-și lase amprenta în meci”, a scris publicația spaniolă.

În schimb, antrenorul Luis García Plaza a fost mai indulgent cu jucătorul român.

”Hagi a fost mai bun decât în alte meciuri”, a spus tehnicianul la finalul partidei la Bilbao

Ianis Hagi a ajuns la 19 apariții pentru Deportivo Alavés în această stagiune. Are în total 698 de minute, în care a înscris două goluri și a reușit o pasă decisivă.