Spectacol total și rezultat indecis în semifinala dintre Bayern Munchen și Real Madrid

Duel încheiat la egalitate între Bayern și Real
Duel încheiat la egalitate între Bayern și RealAFP
Bayern și Real au oferit spectacol în prima manșă din cadrul semifinalelor UEFA Champions League. Două penalty-uri, goluri spectaculoase dar și câteva ratări monumentale au făcut deliciul unei partide care s-a încheiat fără o câștigătoare, șansele fiind 50-50% în ceea ce privește returul de peste o săptămână de pe Santiago Bernabeu.

Bayern Munchen - Real Madrid 2-2

Startul de partidă a fost unul energic pe Allianz Arena, acolo unde Leroy Sane a ratat prima mare ocazie pentru Bayern încă din primul minut de joc. Ucraineanul Lunin a blocat șutul venit de la extrema bavarezilor.

Cinci minute mai târziu, Harry Kane a trimis cel de-al doilea șut pe spațiul porții pentru echipa germană, însă Lunin a reținut fără emoții balonul.

Sane și Kane au fost cei mai periculoși oameni din lotul lui Tuchel. Atacantul englez le-a dat mari emoții spaniolilor după ce a încercat să îl surprindă pe Lunin cu un șut expediat de la mijlocul terenului.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

După primele 12 minute, gazdele au trimis cinci șuturi spre poartă, madrilenii apărându-se cu toată echipa în propria jumătate.

Așa cum ne-a obișnuit de multe ori în acest sezon când s-a aflat la ananghie, tot Real a fost cea care a punctat la prima mare ocazie de a înscrie, în minutul 24 al întâlnirii.

O pasă de geniu trimisă de Kroos l-a găsit perfect pe Vinicius, brazilianul reușind să îl scoată din joc pe Kim Min Jae și să înscrie fără emoții în poarta lui Neuer.

După primirea golului, bavarezii nu au mai fost la fel de activi în ofensivă, încercând să construiască din propria jumătate cu mult mai mult calm, nivelul de viteză fiind unul ceva mai scăzut.

În finalul primei reprize, Kane a fost din nou periculos dintr-o fază fixă obținută în marginea careului de Musiala.

Actul secund a adus prima ocazie tot pentru Real Madrid, Toni Kroos fiind cel care i-a testat de această dată reflexele lui Manuel Neuer.

La scurt timp, Leroy Sane s-a revanșat pentru ratările din prima repriză și l-a învins pe Lunin cu un șut superb la colțul scurt.

În doar patru minute, nemții au întors rezultatul. Bavarezii au prins curaj după golul egalizator și s-au aruncat în atac, Jamal Musiala reușind să obțină o lovitură de la 11 metri după ce a fost oprit în careu de Lucas Vazquez.

Harry Kane a transformat din penalty și a ajuns la golul cu numărul 8 în Champions League în acest sezon.

Vinicius a pus ceva probleme în careul advers, însă defensiva bavareză a reușit în cele din urmă să respingă pericolul, în vreme ce Harry Kane a fost foarte aproape să facă dubla după o incursiune bună a lui Mazraoui în flancul stâng.

Din cornerul rezultat, Dier a trimis pe poartă cu o lovitură de cap, Lunin reușind să prindă balonul.

A fost apoi rândul lui Neuer să își salveze echipa, la o fază la care nou-intratul Modric l-a lansat perfect pe Vinicius, brazilianul fiind refuzat de goalkeeperul german.

În minutul 82, Clement Turpin a acordat din nou penalty, de această dată pentru Real Madrid, la o fază la care Rodrygo a fost împiedicat prin fault în interiorul careului de către Kim Min Jae.

Din penalty, Vinicius a reușit dubla și a adus egalarea pentru Real.

Returul de peste o săptămână de pe Santiago Bernabeu se anunță a fi unul la fel de intens.