Frustrare pentru Alex Chipciu după egalul dintre ”U” și CFR: ”I-am tocat! Mi-e ciudă că nu am învins”

Alex Chipciu
Alex Chipciu Profimedia
Final indecis în derby-ul Clujului din Cupa României, dintre ”U” și CFR. Partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

”U” a avut prima șansa unei victorii. ”Șepcile Roșii” au deschis scorul în finalul primei reprize prin autogolul lui Kresic.

CFR a restabilit egalitatea la jumătatea reprizei a doua prin Bîrligea. Dan Nistor a avut ocazia de a marca în minutul 70, dar a ratat o șansă imensă.

”I-am controlat în prima repriză”

Unul dintre jucătorii cheie ai lui ”U”, Alexandru Chipciu, s-a arătat dezamăgit că echipa sa nu a reușit să învingă.

”A fost un meci greu, cu două reprize total diferite. În prima i-am controlat, nu știu dacă au intrat în careu. E adevărat, nu știu dacă am avut ocazii. Apoi au adaptat jocul, asta înseamnă să ai valoare, au intrat jucători puternici”, a recunoscut fostul CFR-ist

Am un sentiment de ciudă că nu i-am bătut, i-am avut în mână. E ciudat sistemul ăsta, noi, CFR și Rapid avem câte 4 puncte. Dacă vom câștiga la Botoșani, ne vom califica. Cred că a fost un derby frumos. Am ciuda asta că au fost mulți oameni la stadion și nu am putut să-i batem”, a continuat Chipciu.

Prima repriză i-am tocat, dacă mai continuam și în a doua, cu siguranță nu pierdeam. Acest stadion, dacă n-ar avea pista, ar bubui la astfel de meciuri. Dar e frumos să joci cu 25.000 de oameni în tribune”, a concluzionat fotblistul.

După două meciuri, ”U” și CFR au câte 4 puncte, la fel ca Rapid.

CSM Alexandria este pe locul 4 în grupa 2, cu 3 puncte, CSA Steaua, pe 5, cu un punct, iar FC Botoșani e ”lanterna roșie”, fără niciun punct.