Flavius Daniliuc și Andres Șfaiț, eliminați ”la set” de Juventus în optimile Cupei Italiei

Juventus s-a impus cu un categoric 6-1 în fața Salernitanei, în optimile de finală din cadrul Coppa ItaliaAFP
Juventus s-a impus cu un categoric 6-1 în fața Salernitanei, în optimile de finală din cadrul Coppa Italia.

Juventus - Salernitana 6-1

A fost o încălzire bună pentru Juventus, Bătrâna Doamnă urmând în sferturi să o întâlnească pe Frosinone, formația care a produs un adevărat șoc în Italia după ce a eliminat-o pe Napoli cu un neverosimil 4-0, chiar pe stadionul Diego Armando Maradona.

Legendarul Filippo Inzaghi, antrenorul Salernitanei, a început încă din primul minut în teren cu Flavius Daniliuc, fundașul austriac cu origini românești, în vreme ce tânărul Andres Șfaiț (19 ani) a fost introdus în partea secundă, bifând cea de-a doua sa apariție în acest sezon pentru echipa din Salerno, care l-a folosit doar în Cupă. De altfel, a fost pentru prima dată când Daniliuc și Șfaiț au jucat împreună.

Duelul de pe Allianz Stadium nu a început prea fericit pentru gazde, după ce o eroare gravă comisă în apărare de Gatti a dus la deschiderea de scor chiar în primul minut de joc. Nigerianul Chukwubuikem Ikwuemesi a fost cel care a profitat de greșeala stoperului italian.

Doar 10 minute a ținut avantajul formației pregătită de Pippo Inzaghi, întrucât Fabio Miretti avea să aducă egalarea pentru Juve.

Până la pauză, Andrea Cambiaso, pasator decisiv la reușita lui Miretti, s-a înscris și pe lista marcatorilor, ducând-o pentru prima dată în avantaj pe Bătrâna Doamnă.

Repriza secundă ne-a oferit alte 4 goluri, toate dintre acestea fiind marcate în poarta oaspeților.

Rugani a făcut 3-1, în urma unei alte lovituri de colț.

Apoi, o altă greșeală comisă la mijlocul terenului de oaspeți l-a forțat pe Bronn să devieze nefericit în proprie poartă, provocat fiind de Yildiz.

Era minutul 75, iar Juve conducea deja cu 4-1, rezultat care părea să o ”mulțumească” pe Salernitana, elevii lui Inzaghi fiind vizibil copleșiți de puterea adversarei.

Introduși în teren de Allegri în partea secundă, Yildiz și Weah au înscris și ei, cel din urmă reușind o adevărată bijuterie de gol în prelungiri.

Peste 3 zile, cele două echipe se vor întâlni din nou, de data aceasta în Serie A, în etapa cu numărul 19, care se va desfășura pe terenul celor de la Salernitana.