Dueluri tari în sferturile de finală ale Cupei Italiei

Lazio o înfruntă pe Roma
Lazio o înfruntă pe RomaFILIPPO MONTEFORTE / AFP
Roma și-a asigurat miercuri calificarea în turul următor, unde își va înfrunta vecinii, într-un nou capitol al derby-ului capitalei.

Frank Tsadjout a adus-o în avantaj pe Cremonese, care o eliminase pe Roma în sferturile de finală în sezonul trecut.

Dar clubul din divizia secundă italiană s-a prăbușit pe final în fața cuplului Romelu Lukaku-Paulo Dybala, internaționalul belgian egalând în minutul 77, iar argentinianul marcând pentru echipa sa din 11 metri (2-1).

Echipa lui José Mourinho va înfrunta miercurea viitoare pe Lazio pentru un loc în semifinale.

Cu câteva ore mai devreme, Atalanta a dominat-o pe Sassuolo (3-1) în optimi și o va întâlni în turul următor pe Milan, care a zdrobit-o pe Cagliari cu 4-1 și caută consolare în Cupă după dezamăgirile din Serie A și Liga Campionilor.

Charles De Ketelaere, împrumutat la Dea de pe San Siro, a marcat primele două goluri pentru echipa gazdă. Belgianul a oferit și pasa decisivă pentru cel de-al treilea gol, marcat de rusul Aleksei Miranchuk.

Oaspeții și-au salvat onoarea în prelungiri cu un gol în ultimul moment.

Inter, dubla campioană în exercițiu și actualul lider al Calcio, a fost eliminată de Bologna în decembrie, la fel ca și Napoli, care a fost umilită cu 4-0 acasă de Frosinone.

Ultimul bilet este pus în joc joi, Juventus urmând să întâlnească Salernitana.