Roma revine și învinge Cremonese în Cupa Italiei. Derby cu Lazio în sferturile de finalăAFP
Roma a trăit periculos, dar a reușit să învingă pe final echipa din Serie B, grație lui Lukaku și Dybala. Urmează Lazio.

Cremonese a fost pe punctul de a produce una dintre acele surprize care în mai multe rânduri au oferit dramatism în Coppa Italia, dar  Roma a știut când să apese pe accelerație și asta a fost suficient pentru a distruge basmul: giallorossii s-au impus cu 2-1, obținând calificarea în sferturile de finală unde vor lupta cu rivalii de o viață: Lazio.

Încă din primele minute, oamenii lui Jose Mourinho au preluat controlul jocului, căutând soluții ofensive și fiind periculoși.

Adversarii nu s-au masat însă  în careu, încercând să lovească pe contraatac.

Cele mai bune ocazii ale primelor 45 de minute au venit, de fapt, din partea gazdelor.

Cel mai periculos om s-a dovedit a fi Pellegrini, foarte activ în suprafața cremoneză și foarte aproape de deschiderea scorului în minutul 27, când, servit la doi pași de poartă, a lovit bara.

Oaspeții au știut să profite de ocazie prin Zanimacchia, care, după mai puțin de 10 minute, a încercat un eurogol din lovitură de colț.

Tsadjout  a profitat de un carambol în zonă și a semnat primul gol al meciului: 1-0 pentru Cremonese.

După pauză, Mourinho a schimbat partitura în căutarea golului.

I-a introdus pe Zalewski, Dybala și Kristensen în locul lui Celik, Belotti și Llorente.

Revigorate de intrarea unor jucători proaspeți, ofensiva gazdelor a devenit tot mai sufocantă pe măsură ce minutele treceau, cu Lukaku, El Sharaawy și Dybala agresivi și hotărâți să marcheze.

Fortăreața ridicată de Cremonese a rezistat până în minutul 77, când Romelu Lukaku, lansat în careu de Azmoun, nu a ratat ocazia de a înscrie, semnând golul de 1-1.

Egalarea a dat și mai mult curaj Romei, care a continuat să forțeze în căutarea golului care să închidă disputa.

Cel care a închis tabela a fost argentinianul Dybala, de la 11 metri, după un fault al lui Sernicola asupra lui Spinazzola.

Din penalty, Paulo Dybala nu a greșit și a oprit scorul la 2-1.

Roma o va înfrunta acum pe Lazio în sferturile de finală ale Coppa Italia, la mai bine de zece ani de la finala istorică de pe Stadio Olimpico.