Vinicius se întoarce în Europa. Brazilianul, gata să joace în Champions League

Vinicius revine în Europa după ce a lipsit în prima zi de campionat
Vinicius revine în Europa după ce a lipsit în prima zi de campionatAFP
Al treilea golgheter al ultimei ediții a Ligii Campionilor, Vinicius (23 de ani) merge cu Real Madrid la Napoli în Liga Campionilor în căutarea unei victorii.

Vinicius a ratat meciul de debut din Liga Campionilor din cauza unei accidentări musculare, prima din cariera sa. Fără el, Real Madrid s-a descurcat greu, învingând Union Berlin cu 1-0, cu un gol marcat de Bellingham în prelungiri.

Dar Vinicius este acum suficient de refăcut pentru a intra pe teren și a-și ajuta echipa în ceea ce se așteaptă a fi cel mai dificil meci al lui Real Madrid din faza grupelor.  Vini a fost deja titular în meciul cu Girona, după ce a apărut pentru câteva minute împotriva lui Las Palmas și totul indică faptul că la Napoli va fi introdus în primul unsprezece. Madridul are nevoie de goluri, iar Vini este cel care le poate oferi. În sezonul trecut în Europa, el a marcat șapte din cele 23 de goluri ale lui Real.

Cu Bellingham și Joselu abonați și ei la goluri, nu mai rămâne decât ca Vinicius și compatriotul său Rodrygo să își unească forțele în fața porții pentru a face echipa lui Ancelotti și mai periculoasă.