Bellingham înscrie din nou și Real Madrid învinge Celta Vigo

Bellingham înscrie din nou pentru Real Madrid
Bellingham înscrie din nou pentru Real Madrid Profimedia
Jude Bellingham are un start de vis la Real Madrid. Britanicul a fost din nou decisiv pentru galactici, care câștigă la limită, 1-0, pe terenul lui Celta Vigo.

Englezul Jude Bellingham le-a stricat bucuria celor de la Celta Vigo care sărbătoresc centenarul echipei.

Internaționalul englez a marcat al patrulea său gol în trei meciuri în prima ligă spaniolă.

A fost, totuși, o partidă dificilă pentru Madrid: Rodrygo a ratat un penalty, în timp ce Vinicius Junior a părăsit terenul încă din prima repriză după ce s-a accidentat.

Kepa Arrizabalaga, împrumutat de la Chelsea, a debutat în poarta lui Real Madrid ca înlocuitor al lui Thibaut Courtois, accidentat la rândul său.

Carlo Ancelotti a continuat cu Bellingham în poziția de număr 10, unde englezul s-a dovedit letal.

Internaționalul britanic a găsit în cele din urmă o breșă în armura defensivă a celor de la Celta, unde  fostul antrenor madrilen Rafa Benitez a aliniat cinci apărători.

Celta putea chiar să treacă în avantaj încă de la începutul partidei, dar golul lui Jorgen Strand Larsen a fost anulat pentru un fault la Arrizabalaga.

Și Madrid putea tranșa disputa devreme, însă golul lui Joselu a fost anulat pentru offside iar  Rodrygo a ratat un penalty pe care tot el îl obținuse.

În cele din urmă, Bellingham a deschis scorul în minutul 81, cu capul, de la mică distanță, după ce Joselu a trimis la rândul său mingea cu capul spre poartă.

Celta - Real
Celta - RealFlashscore

Fostul jucător al celor de la Borussia Dortmund declarase anterior că este "de 10 ori mai bun" decât în sezonul trecut datorită jucătorilor de clasă cu care joacă. E greu de demonstrat o astfel de afirmație, dar e clar că Bellingham este până acum cel mai bun jucător al Realului.

Prestația madrilenilor nu a fost la fel de convingătoare ca în primele două etape, dar Los Blancos și-au păstrat invincibilitatea și conduc provizoriu cu trei puncte în clasament.